Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ e hapis cezası

0
317

Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy hapis cezasına çarptırıldı.
Fransa’nın hapis cezasına çarptırılan ilk Cumhurbaşkanı olan Nicolas Sarkozy, 2007 ile 2012 yılları arasında görev yapmıştı.

Yolsuzluk ve nüfuzu kötüye kullanmak gibi suçlarla ilgili olarak, Paris Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü duruşmasında Nicolas Sarkozy hakkında iki yılı tecilli toplam 3 yıl hapis cezası verildi.

Mahkeme, Sarkozy ile birlikte aynı davadan yargılanan avukatı Thierry Herzog ve rüşvet verdiği belirtilen eski yargıç Gilbert Azibert’de de aynı mahkumiyeti verdi.

Duruşma sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlamayan Sarkozy’nin, mahkeme kararını 10 gün içinde temyize götürmesi bekleniyor.

Hakkındaki suçlamaları sürekli reddeden ve « savcıların cadı avının kurbanı » olduğunu ifade eden Nicolas Sarkozy hakkında devam eden duruşmalarda var.
N. Sarkozy, « Bgymalion dosyası » olarak bilinen 2012 yılındaki Cumhurbaşkanlığı Seçim Kampanyası’na yasa dışı yollarla finansman sağladığı gerekçesiyle açılan davada 17 Mart 2021 tarihinde hakim karşısına çıkacak. N. Sarkozy ile ilgili bir diğer dava da 2007 yılındaki seçim kampanyasını finanse etmek için Muammer Kaddafi’den para aldığı suçlaması.

Kaynak: Postafransa.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.