Fransız Senatosu Sağlık Sertifikası yasa tasarısını onayladı

0
94

Dün Fransa genelinde onbinlerce göstericinin geri çekilmesi için yürüyüşler ve gösterilerle protesto ettiği “Sağlık Sertifikası ” dün görüşülmeye başladığı Senato’dan da geçti.

Yasa tasarısının görüşmelerinde Senatörlerin aldığı ilk ortak karar, sağlıkta olağan hal üstü durumunun yeniden ilan edilmesi ve yeni yasanın bu çerçevede uygulamaya konulması oldu. 

Senato, 18 yaş altı nüfus ile birlikte restoran, kafe, bar teraslarının sertifika kapsamı dışında tutulmasını şart koştu.

Sağlık Sertifikası uygulama kapsamının sadece kamuya açık kapalı alanlarda geçerli kılınmasını talep eden Senato, alış-veriş merkezlerinin muaf tutulması ile ilgili talebin görüşülmesini bugün yapılacak olan Senato – Ulusal Meclis ortak parlamenterler komisyonuna bıraktı.

Yasa tasarısında belirtilen uygulamanın geçerli olduğu işletmelerde çalışanların 30 Ağustos itibarıyla sertifika ibraz edilme zorunluluğuna da değinen Senato, bu tarihin 15 Eylül’e ertelenmesi yönünde değişikliğe gitti.

Sosyalist Partili senatörlerin kanun teklifini değerlendiren Senato, 16 ve 17 yaşındaki gençlerin ebeveynlerinin rızası olmadan aşı olmaları için yasa tasarısına yeni bir madde ilave etti. 

Üzerinde birçok değişiklik yapılan yasa tasarısının son hali gece yarısına doğru oylamaya sunuldu. 123 hayır oyuna karşılık 199 evet oyu alan tasarı kabul edildi.

Bugün öğleden sonra Ulusal Meclis ile Senato temsilcilerinin yaşacağı ortak komisyon teklifinde ele alınacak yasa tasarısı daha sonra Ulusal Meclis’te yeniden görüşülecek.

Kaynak: Postafransa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.