Galata Kulesi restorasyon adı altında tahrip edildi!

0
625

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) alınarak Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesine geçirilen Galata Kulesi’nin “restorasyon” adı altında tahrip edildiği ortaya çıktı.

528 yılında inşa edilen ve İstanbul’un önemli sembolleri arasında yer alan yapının tahrip edilmesi tepkilere yol açtı.

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, sosyal medyada Galata Kulesi’nde tahribat görüntülerini paylaşarak, belediye birimlerinin olay yerine gittiğini ancak ekiplerin alana alınmadığını söyledi.

Polat’ın konuyla ilgili sosyal medyadan yaptığı paylaşımlar şöyle:

“İstanbul’un en önemli tarihi eserlerinden Galata Kulesi içerisinde yapılan akıl almaz uygulamaları acilen yetkili kurumların dikkatine sunuyorum. Suç niteliğinde uygulamaların derhal durdurulması ve tespiti için İBB Kültür Varlıkları Dairesi birimleri olay yerine nakledilmiştir.”

“Galata Kulesi’nde görülen yıkım için tutanak tutmak üzere olay yerine giden iBB KUDEB teknik personelimiz alana alınmıyor.Restorasyonu yürüten ve denetlemesi gereken yetkili kurumları acilen yıkımı durdurmaya ve ekibimizin tespitini engellememeye çağırıyorum. #GalataKulesiAcil”

İBB Sözcüsü Murat Ongun da sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını duyurarak, “Galata Kulesi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan restorasyon görünümlü faaliyetlerden yansıyan bu görüntüler içimizi yaktı. İBB olarak sıralı tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz.” paylaşımını yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.