Garbis Altınoğlu’nu Uğurladık…

0
1202

Garbis Altınoğlu 21 Ekim günü öğlen saatlerinde Antwerpen şehrinde uğurlandı. Saint Willibrord’s adlı kilisede kararlaştırılan tören pazartesi gününe rastladığı halde kilisenin salonu küçük kaldı. Törende yapılan dini konuşmanın ardından Altınoğlu’nun bir arkadaşı Fransızca politik bir konuşma yaptı.

Törene Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan, farklı siyasi geleneklerden örgütlü ve örgütsüz çok sayıda Türkiye sosyalisti katılmıştı. Kiliseden yaklaşık 6 km uzakta mezarlıkta katılımcıların sayısı artmış ve 300 civarına ulaşmıştı. Altınoğlu’nun tabutu toprağa verilirken katılanlar Enternasyonal Marşı’nı okudular. Mezarlıktaki töreni 500 metre yakında büyük bir salonda yapılan toplantı izledi. Toplantıda Altınoğlu’nun eşi ve arkadaşları konuştular.

Garbis Altınoğlu 1960’lı yıllarda Aydınlık saflarında bulunmuştu. Kısa zaman sonra İbrahim Kaypakkaya ile birlikte TKPML içinde yer aldı. Örgütlü siyasi hayatı MLKP’de sonuçlanmıştı. 2000 yılında MLKP’den ayrılmasından beri örgütsüz ancak aktif bir sosyalistti.

Törene katılanlar arasında MLKP saflarında örgütlü eski arkadaşları da bulunuyordu. Hatta hareketin önde gelen liderlerinden biri konuşma da yaptı. Bazı katılımcılar özel sohbetlerinde, sağlığında milliyetçiliği ve dini sert eleştiren Garbis Altınoğlu’nun kiliseden uğurlanmasını doğru bulmadıklarını ifade ettiler. Her şeye rağmen Garbis Altınoğlu’nun cenaze töreninde çeşitli geleneklerden örgütlü ve örgütsüz çok sayıda sosyalist onun anısına buluştular.

Odak/Avrupa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.