Garê Harekatı’nın hedefindeki güçler ne diyor?

0
208

Kürt Televizyonu Medya Haber 16 Şubat’ta, PKK liderlerinden Duran Kalkan ile 1 saat 4 dakikalık bir görüşme yaptı. Duran Kalkan Garê’de tarihsel bir zafer kazanıldığını söyledi. Saldırının amacının iddia edildiği gibi esirleri kurtarmak olmadığını, 15 Şubat’ın 22’nci yıldönümünde PKK genel karargahını vurmak olduğunu, bu amaçla büyük hazırlık yapıldığını, büyük güç yığıldığını, büyük çatışma yaşandığını, TSK’nın kaybettiğini belirtti.

Duran Kalkan’ın Garê’deki savaşı 2008 yılında ZAP’taki savaşla karşılaştırması, ZAP’ta yaşanan yenilginin ABD ve Erdoğan tarafından orduya operasyon yapmak amacıyla tasarlanmış olduğunu ileri sürmesi dikkat çekiciydi. O yenilgiden Yaşar Büyükanıt ve İlker Başbuğ’un sorumlu tutulup onların tasfiye edildiğini belirten Kalkan, Garê saldırısının şimdiki sorumlularının Erdoğan, Bahçeli ve Süleyman Soylu olduğunu, şimdi çöküş sırasının onlara geldiğini belirtti. Duran Kalkan; Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı’nın basit birer memur olduklarını, artık eski ordunun mevcut olmadığını, ordunun yerini paralı askerlerin aldığını belirtti.

Duran Kalkan’ın 2008 sürecini anlatırken hem ABD operasyonuna işaret etmesi hem de o dönem operasyonda çok aktif yer alan Cemaat’ten söz etmemesi dikkat çekiciydi. Duran Kalkan konuşmasında Barzani güçlerini de suçladı.

TSK’yı 2008’de ZAP’ta yenmiş, 2021’de Garê’de daha büyük zafer kazanmış olduklarını Öcalan’ın yakalanmasını yıldönümü olan 15 Şubat tarihini tam tersine çevirdiklerini belirten Kalkan, önümüzdeki süreçte hedeflerinin “Özgür Kürdistan ve Demokratik Türkiye” olduğunu söyledi. Garê direnişinin temel amacının Güney Kürdistan’ın savunulması olduğunu söyleyen Kalkan’ın konuşmasında çıkan başkaca başlıklar şunlardı:

  • AKP-MHP iktidarı çöküşünü hızlandırmak ve onu yıkmak için birlik ve hazırlık yapılmalıdır.
  • Kürtler rejimin Garê yenilgisinin ardından metropollerde yaşanabilecek saldırılara karşı kendilerini savunmaya hazır olmalıdır.
  • Garê sonrasında Türkiye’de siyasetin merkezi Kürdistan’dan geçiyor. Kürt sorununun çözüm adresi başkaları değil Öcalan’dır.
  • Kürtler kendilerini savunabileceklerini ve yönetebileceklerini ortaya koydu. ABD, Rusya ve diğer güçler bunu dikkate almalıdır. Dünya ilerici güçleri de bunu dikkate almalıdır.
  • Sağlanan morali yaymak için Kürtler dört parçada ve yurt dışında zafer kutlamaları yapmalıdırlar.
  • Bütün Kürtleri birleştirecek ulusal kongre için hazırlık yapılmalıdır.

Yaşanan yoğun çatışmalarda her iki taraftan da çok sayıda ölümler olduğunu söyleyen Duran Kalkan esirlerin kesinlikle PKK tarafından öldürülmediğini vurguladı. Duran Kalkan Öcalan’ın serbest bırakılmasının sağlanması hedefini de ileri sürdü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.