Görme Engellilerin Yazışmaları Fişlenerek Valiliğe Gönderilmiş

0
902

Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED), görme engellilerin e-posta yazışmalarının fişlenerek, gizlice Valiliğe gönderildiğini açıkladı.

Türkiye Beyazay Derneği İzmir Şube Başkanı Salih Arıkan’ın, EGED’in e-posta grubundaki bazı yazışmaları İzmir Valiliğine yollayarak, yazışmalarda terör sempatizanlığı yapıldığı iddiasında bulunduğu EGED tarafından tespit edildi.

Derneğin internet sitesinde “Salih Arıkan’dan Akıllara Durgunluk Veren Fişleme Yöntemi” başlığıyla yayınlanan açıklamada, İzmir’de yaşayan görme engelli bir vatandaşın Kızılay’a kan bağışında bulunmak istemesi sonrası, derneğin e-posta grubunda konuyla ilgili üyelerin fikir paylaşımı yaptığı, fakat Salih Arıkan’ın bunlardan kendi görüşlerine uygun olmayanları İzmir Valiliği’ne göndererek fişleme yaptığı vurgulandı. Olay sonrası görüşülen Salih Arıkan’ın da bunu yalanlamadığı ve amacının Türk Kızılayı’nın itibarının örgüt sempatizanları yüzünden zarar görmesini engellemek olduğunu söylediği bildirildi.

Derneklerinin e-posta grubuna isteyen herkesin üye olabildiğini ve burada engellilik üzerine paylaşımların yapıldığını belirten EGED, “Vatanseverlik kimsenin tekelinde değildir. Vatanseverlik, insanların kendisi gibi düşünmeyenlere iftira atmasıyla ve onların hayatlarını kabusa çevirmeye çalışmasıyla da kimseye gösterilemez. Vatanseverlik, ancak ve ancak, insanların görevlerini layıkıyla yapmaları ile değer bulur. Dolayısıyla grubumuzda görüşlerini dile getiren insanları vatana ihanetle veya teröre destek vermekle suçlamak, Salih Arıkan’ın haddine değildir.” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca konuyla ilgili Türkiye Beyazay Derneği Genel Merkezi’nin de bilgilendirildiği belirtilen açıklamada, “Salih Arıkan, içerisinde bulunduğu engelli camiasına ihanet etmiş, onları töhmet altında bırakarak örgüt sempatizanı etiketi yapıştırmaya çalışmıştır. Salih Arıkan’ın bundan sonra engellilerin hak mücadelesine verebileceği bir katkı kalmamıştır. Kendisi görme engelliler camiasında, insanlara iftira atarak fişleme yapan kişi olarak anılacaktır. Salih Arıkan’ın grubumuzla ilişkisi kesilmiştir. Salih Arıkan ile iş birliği yapacak STK’ların bu durumun farkında olarak duruşlarını belirlemesi oldukça önemlidir.

İnsanları kendi değer yargılarına göre davranmadığı için fişlemek, korkutmak ve sindirmek isteyen Salih Arıkan gibi insanlarla her zaman ve hiç beklenmeyen ortamlarda karşılaşılabilir. Böyle bir durumda yapılması gereken; onların istediği gibi susmak değil, birlikte hareket ederek, farklılıklarımızla zenginleşebildiğimizi avazımız çıkıncaya kadar haykırmaktır.” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.