Gülistan Doku’yu su altında arama çalışmaları sonlandırıldı!

0
382

226 gündür kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku’yu su altında arama çalışmaları durduruldu.

Tunceli Valiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 

“Üniversite öğrencisi Gülistan Doku’yu arama faaliyetleri, 5 Ocak 2020 tarihinden itibaren son görüldüğü yer olan Tunceli İli Sarı Saltuk Viyadüğü (Dinar Köprüsü) Uzunçayır Barajında yapılmış olup, arama çalışmaları arazide ve su içinde kara, deniz ve hava araçları kullanılarak gerçekleştirilmiştir.

6 ay (180 gün) devam eden sualtı arama çalışmalarından netice alınamaması nedeniyle 6 Temmuz 2020 tarihinde sualtı arama çalışmaları sonlandırılmış̧, yüzey ve kıyı taramasına kesintisiz devam edilmiştir.

Gülistan Doku’nun ailesinin talebi üzerine, Sarı Saltuk Viyadüğü köprü ayağının taban kodunda araması yapılabilmesi için suyun minimum seviyeye kadar indirilerek Uzunçayır Barajının tahliye edilmesi gündeme gelmiştir. 6 Ağustos 2020 tarihinden itibaren gerçekleştirilen tahliye çalışmaları sonucunda baraj suyu teknik olarak mümkün olan minimum seviyeye düşürülmüştür.

Uzunçayır Baraj Gölünde 13 gün aralıksız devam eden çalışmalarda arama sahası 15 sektöre bölünmüş olup, 4 kilometre mesafede yaklaşık 1.320 dönüm büyüklüğündeki alanda sualtı ve suüstü arama çalışması titizlikle yürütülmüştür. Sualtı arama robotu, sonar ve kurbağaadam personelinin dalış marifeti ile yapılan çalışmalar, 18.08.2020 tarihinde sonlandırılmıştır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.