Haftanın Özeti

0
122

Dünyada koronavirüs’ün yeni mutasyonları hızla yayılmaya devam ediyor. İnsanlar ölmeye devam ederken aşı meselesi, halk sağlığı hiçe sayılarak rekabet haline getirilmiş durumda. Pfizer ve Biontech aşılarını bulan kişiler, dünyanın milyarderleri listesine girmişler bile. Öte yandan Küba, ürettikleri aşıyı Türkiye’ye ücretsiz verebileceğini söylüyor. Bu durum piyasacılık ile sosyalizmin halk sağlığına bakışları arasında ne gibi farklar olduğunu bize bir kez daha gösteriyor.

Peru’da seçimlerde solun ortak adayı Pedro Castillo ilk tur seçimlerde üstünlük sağladı ve birinci geldi. Yüzde 16.1 oy alan Castillo, Haziran ayında yapılması planlanan ikinci tur seçimlerde Keiko Fujimori ile yarışacak. Fujimori, piyasa yanlısı politikaları ile biliniyor. Halkın ilk turda solcuları seçmesi neo-liberal politikalardan bıkkınlığının göstergesidir. Bu bıkkınlık, dünya geneline de hakim.

ABD-Rusya gerilimi devam ediyor. ABD Başkanı Biden, Karadeniz’e göndereceği iki gemiden şimdilik vazgeçti. Fakat Rusya’ya ilişkin farklı yaptırımlarda bulunacağı ifade ediliyor. AKP ise bu gerilim hattında Montrö tartışması ile ABD’nin yanında olduğunu net bir şekilde ifade etmişti.

Böylece gelelim Türkiye’ye.

Vaka sayılarının artmasıyla birlikte AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yeni kısıtlamalara dair açıklama yaptı. Erdoğan, salgında artan vaka ve ölüm sayılarının ardından iki hafta süreyle “kısmi kapanma” kararı alındığını duyurdu. Kısmi kapanmanın ne kadar etkili olduğunu geçtiğimiz dönemde alınan önlemlerle birlikte açıklanan vaka sayılarıyla görmüştük. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise yaptığı açıklamasında, artan vaka sayılarından hepimizin; tüm 84 milyon insanın sorumlu olduğunu söyledi. Bundan anlıyoruz ki yapılan AKP mitinglerinden de halk sorumlu görülüyor!

CHP’li belediyelerin astığı ve polisin müdahalesi sonrası iyice yayılan “128 milyar dolar nerede?” pankartları iktidar tarafından sert şekilde karşılanıyor. Polis pankartları indirmeye “özel harekat” ekipleri ile gidiyor. Verilmek istenilen görüntü belli. “128 milyar dolar nerede?” sorusuna ise henüz net bir cevap alınamadı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi için fezleke hazırlanıyor. Aynı zamanda buna benzer bir fezleke Ahmet Şık için de hazırlanmış. Şık için hazırlanan fezlekeye neden olarak yaptığı, “AKP seçimlerle gitmez” yorumu gösteriliyor. Bu apaçık gerçek için bile bir milletvekilinin halkı “isyan çıkarmaya davet ettiğini” söyleyenler, AKP’nin gerçekten de seçimler ile gitmeyeceği gerçeğini yeniden göstermektedirler. AKP Gençlik Kolları’nın önümüzdeki seçimlerde ilk kez oy kullanacak gençlerin aileleriyle görüşme planı yaparak onları ikna etme planları olduğu belirtiliyor. Z kuşağı, AKP’ye ve Erdoğan’a karşıtlığını defalarca kanıtlamış bir kuşaktır.

Yayınladıkları “Montrö” bildirisi ile anılan ve AKP’nin gerici politikalarından da rahatsız oldukları bilinen 103 amiralden gözaltına alınanların hepsi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Amirallerden ikisine elektronik kelepçe takıldığı belirtiliyor. AKP Diyarbakır Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı olduğu ifade edilen Vedat Demirtaş isimli şahıs ise sosyal medyadan silah gösterisi yaparak emekli amiralleri tehdit etti. AKP’nin bu tavrı, emekli amiraller üzerinden topluma verilmek istenen bir mesajdır.

Türkiye’de karanlık koyulaşırken dünyada umut verici gelişmeler artıyor. Yazımızın başında değindiğimiz ilerici gelişmelere ilaveten dünyanın ikinci en kalabalık nüfusa sahip ülkesi Hindistan’da köylülerin vahşi kapitalizme karşı isyanı sürüyor. Korona karşısında çok kötü sınav veren Batılı ülkeler üzerlerinde sosyal harcamaları artırmak baskısını hissediyorlar. Biden hükümeti Afganistan’da savaşı kaybettiklerini itiraf etti ve çekileceklerini açıkladı. ABD yanına AB’yi de almış olmasına rağmen Rusya ve Çin’e karşı ilerlemekte çok zorlanıyor. Bu rekabet dünya savaşına yol açmazsa ezilenlerin kurtuluş mücadelesi için olanaktır. AKP iktidarı emekli amirallerin ortak yazılı açıklamasını darbe girişimi göstermeyi bile başaramadı. Türkiye’de çoğunluk Erdoğan’a değil, onun ABD yanlısı ve dinci politikalarından endişeli olduklarını açıklayan emekli amirallere sempati duydu. Kılıçdaroğlu’nu hapse atarlarsa bundan en çok AKP kaybedecektir. Ülkesi, halkı ve insanlık için mücadele edenlerin emekleri boşa gitmeyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.