Haiti’deki depremde can kaybı artıyor

0
128

14 Ağustos’ta Haiti açıklarında meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremin bilançosu artıyor. Yetkililer, ülkede büyük bir yıkımın yaşandığını belirterek, enkaz altında arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Haiti Sivil Savunma Ajansı, depremde yaşamını yitirenlerin sayısının 1297’ye çıktığını, yaralı sayısının ise 5 bin 700’ü geçtiğini belirtti.

Başbakan Ariel Henry, depremin ardından bir ay süreyle olağanüstü hal ilan etmiş ve mevcut tüm hükümet kaynaklarının mağdurlara yardım etmek için seferber edileceğini ifade etmişti.

Haiti ile dayanışma içinde olduklarını belirten Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Haiti’deki kardeşlerimizin çektiği acılardan dolayı üzgünüm. Sivil Koruma Ulusal Koordinasyonu ile Dış İlişkiler, Deniz Kuvvetleri ve Milli Savunma Sekreterliklerine derhal yardım hazırlanması talimatını verdim” ifadesini kullandı.

Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Haiti’ye insani yardım göndermeye hazır olduklarını dile getirerdi. Pinera, “Haiti bir kez daha zorluklarla karşı karşıya kaldı. Ülkedeki 7,2’lik deprem, nüfusa ve altyapıya büyük zarar verdi. Yetkililerle temas kurduk, şüphesiz acil yardıma ihtiyaç duyulduğu anda gönderilmeye hazır insani yardım sevkiyatı hazırlıyoruz” dedi.

Dünyada son yüzyıl içinde en fazla ölüme yol açan depremlerden biri de 12 Ocak 2010’da Haiti’de yaşanmıştı. Ülkenin güneyinde meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde resmi rakamlara göre 316 bin kişi öldü, 300 bin kişi yaralandı. Büyük bir yıkıma neden olan depremde 1,3 milyon kişi evsiz kaldı.

Kaynak : BirGün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.