Hakkarili Kadınlar 1. Lig’de Mücadele Ediyor

0
686

Hakkarigücü Kadın Futbol Takımı, kentte “Kadınlar futbol oynayamaz!” baskısına rağmen geçen yıl yükseldiği Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Kadınlar 1. Ligi’ndeki başarılı mücadelesiyle dikkat çekiyor.

Hakkari’de 2008 yılında kurulan kulüp, amatör ligin ardından önce 3 ve ardından da 2. Lig’de futbol serüvenini sürdürdü. 

Hakkarigücü Kadın Futbol Takımı geçtiğimiz yıl 2. Lig’i ikinci sırada tamamladıktan sonra play-off maçları oynamış ve ardından TFF Kadınlar 1. Ligi’ne yükselmişti.

“Tribünler tıklım tıklım doluyor”

Kulüp başkanı ve takımın eski futbolcusu Kıymet Kurt, 10 yıl önce 18 kişilik kadroyla başladıkları futbol yolculuğunda büyük zorluklar çektiklerini söyledi.

Bu zorlukları teker teker aşarak iyi bir noktaya geldiklerini anlatan Kurt, “Futbola ilk başladığımızda ‘Kız çocuğu nasıl şort giyer, nasıl futbol oynar!’ dediler. Çünkü futbol denilince akla erkek oyunu geliyor. Fakat biz bunu yendik, başardık. Şimdi bakıyoruz tribünler tıklım tıklım doluyor. Bizzat ailelerimiz gelip destekliyor.” dedi.

Kurt, eskiden köyüne gittiğinde babasının “Futbol oynayamazsın!” dediğini ancak şimdi en büyük desteği babasından gördüğünü ifade etti.

Kız çocuklarından oluşan futbol takımı çalışmalara başladığı ilk günlerinde çarşıdan futbol sahasına şortla gidemezdi, diyen Kurt, “Şimdi çok rahat gidip gelebiliyoruz. İnsanlar bize destek oluyor. Gördükleri her yerde selam veriyorlar. Gurur duyuyorlar. Biz de çok mutlu oluyoruz.” diye konuştu.

Kulüpte 150 kadın futbolcu var

Başkan Kurt, şu anda 1. Lig’de 25 sporcu ile mücadele ettiklerini, gençler, yıldızlar ve altyapı takımlarıyla bu sayının 150’ye ulaştığını vurguladı.

Futbolculardan Nursel Özkan da daha önce kentte şartların futbol oynamaya elverişli olmaması üzerine başka illerin takımlarına transfer olduğunun altını çizerek, “Önceden Hakkari’de ‘Kadınlar futbol oynar mı?’ diyorlardı. En son Mersin’e transfer olmuştum. Hakkari’de şartlar düzeldikçe ben de memleketime geldim.” ifadelerini kullandı.

Memleketi adına sahada mücadele etmenin gururunu yaşadığını anlatan Nursel, Hakkari’de şartların çok iyi olduğunu ve taraftarın takımlarına büyük destek verdiğini dile getirdi.

Kaynak: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.