Halk Ozanı Feyzullah Çınar’ı Saygı ve Sevgiyle Anıyoruz

0
1429

Halk ozanı Feyzullah Çınar bundan 36 sene önce, 1983 yılında, Ankara’da temizlik işçisi olarak görev yaparken yumdu hayata gözlerini. O, büyük bir halk ozanı olmasına rağmen, yaşadığı baskılardan kaynaklı çektiği geçim sıkıntısından ötürü bu işi yapmaktaydı.

Feyzullah Çınar, 1937 yılında Sivas’ın Divriği İlçesine bağlı Çamşıhı’nın Çamağa köyünde doğmuştu. Eline 5 yaşında iken aldığı sazıyla, Pir Sultan’ları, Kaygusuz Abdal’ları, Virani’leri, Kul Himmet’leri dinleyerek geliştirdi kendisini.

Aleviliğin ilerici değerlerini, toplumsal çelişkileri ve sorunları çaldığı türkülerde işledi. Türkiye’yi gezerek bu görüşlerini toplum ile paylaşmaya çalıştı.

Söylediği Alevi türküleri, toplumcu bakış açısı nedeniyle hapis yattı, baskılara maruz kaldı.

1969 yılında Fransa’ya giden Çınar, Alevi-Bektaşi kültürü ve müziği üzerine Irene Melikoff’la birlikte konferanslara katıldı, konserler verdi. Bir çok Avrupa ülkesinde radyo programlarına katıldı ve Alevilik ile ilgili görüşlerini paylaştı. Ozanın Fransa Radyo Televizyoncu ve Unesco tarafından iki long-play’i yayınlandı.

Yaşadığı geçim sıkıntıları nedeniyle Ankara’da temizlik işçisi olarak hayatını geçindirmeye çalıştı. 23 Ekim 1983 yılında, daha 46 yaşında iken yaşama gözlerini yumdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.