Halkın parası Erdoğan’ın arkadaşlarının vakıflarına aktarılıyor: 1 milyar Türk Lirası

0
980

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın açıkladığı 2019 yılı faaliyet raporuna göre, 2019 yılında genel ve özel bütçeli idarelerden dernek ve vakıflara aktarılan para 933,3 milyon lira oldu. En yüksek ödenek aktarımı 428 milyon lira ile MEB bütçesinden yapılırken Kültür ve Turizm Bakanlığı 212 milyon, Sağlık Bakanlığı da 111 milyon lira transfer etti.

Birgün gazetesinden Nurcan Gökdemir’in haberine göre, geçen yıl genel ve özel bütçeli idarelerden dernek ve vakıflara aktarılan tutar 1 milyar TL’ye yaklaştı. Vakıf ve derneklere para aktaran kurumlar arasında Milli Eğitim Bakanlığı 428 milyon lira ile ilk sırayı aldı.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, 2019 yılı Genel Faaliyet Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, önceki yıl genel ve özel bütçeli idareler aracılığıyla bütçeden cari transfer ve sermaye transferi olarak 848 milyon 385 bin TL alan dernek ve vakıfların geçen yıl aldığı yardım arttı. 2019 yılında bu kuruluşlara 840.5 milyonu cari transfer, 92.8 milyon lira da sermaye transferi olmak üzere 933.3 milyon lira aktarıldı.

Cari transfer ödemelerinin 825 milyon lirası aralarında Cumhurbaşkanlığı, çeşitli bakanlıklar ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bulunduğu genel bütçeli idarelerden, 15 milyon lirası da Türk Standartları Enstitüsü, TÜBİTAK, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ile çeşitli üniversitelerden yapıldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu da bu kuruluşlara 113 bin lira aktardı.

Her yıl genel bütçeden büyük ödenekler aktarılan bu dernek ve vakıflarla diğer kuruluşların isimleri yine açıklanmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.