Halkın gündemi – İktidarın gündemi

0
563

Salih Zeki Tombak

Televizyonlar ilk defa 1. Körfez Savaşı’nda tanık olduğumuz üzere “naklen futbol maçı” anlatır gibi, “naklen coronavirüs savaşı” anlatıyorlar.

Haberler, tartışma programları, sadece coronavirüs!

Gazeteler de öyle. Hatta YouTube kanalları da neredeyse sadece coronavirüs.

Kısacası halk can derdinde ve rejim de halkın can derdinde olmasını, sadece bu konuya odaklanmasını istiyor.

1) Ama AKP-MHP rejiminin gündeminde coronavirüs mücadelesi neredeyse HİÇ YOK!

Onlar halkı hazır can derdiyle başbaşa bırakmışken; HDP belediyelerine el koyma, kayyum atama ile meşgul. Kanal İstanbul ihalesiyle meşgul.

İdlib’de, Kuzey Irak’ta, Libya’da savaş yürütmekle meşgul; muhalif siyasetçileri ve gazetecileri içeride bırakma, çocuk istismarcılarını, kadın katillerini, uyuşturucu çetelerini ve organize suç örgütü lider ve mensuplarını dışarı salma planlarıyla meşgul.

Ve halkın sağlık görevlilerine teşekkür alkışını bile sabote etme planlarıyla meşgul.

Mübazir Mansinov örneğinde olduğu gibi düne kadar rejimin en üstündeki herkesin bire bir ekonomik menfaat ilişkileri içinde olduğu bir ismi “Fetö”den tutuklayıp mallarına çökmekle meşgul vb.

2) Esasen bunda şaşılacak bir şey yok.

Türkiye’nin önceki iktidarları da halkı büyük tehditler karşısında yalnız bırakırlar veya kendi pis planlarına toplumu ikna etmek için o tehdidi kullanırlardı.

– 12 Eylül öncesinde halkı darbeye razı etmek için, faşist cinayetlerle başlayan ve devrimcilerin de cevap vermesiyle gelişen siyasi amaçlı öldürmelerin günde 15-20 kişi boyutunda devam etmesine devletin Genel Kurmay Başkanlığı dahil bütün güvenlik birimleri katkı koydu veya nezaret etti. Böyle yaptıklarını darbe sonrası Kenan Evren itiraf etti.

– Çernobil’deki nükleer kaza sonrası kanserojen hale gelen çay stoklarını imha etmeye kıyamadılar, ama halka kıydılar. O çayların içilmesini teşvik için hükümetin bakanı TV kameraları önünde çay içti.

Örnekleri çoğaltmaya gerek yok. Coronavirüs konusunda da tutum aynıdır. Halk bu tehdit karşısında sadece kaderine terkedilmiş değildir; aynı zamanda bu tehditten istifade edilerek kendi gündemlerini gerçekleştirme peşindedirler.

3) Çünkü rejim sadece halk düşmanı bir karaktere sahip değil.

Ayrıca bu defaki tehdidi algılayacak bir kapasiteye, bir akla sahip değiller. Misal, Sağlık Bakanı Nakşibendiliğin Halidi kolunun İskenderpaşa Camaati mensubu.

– Mensubiyeti bu olan ve bakanlık teşkilatı tıka basa Menzilcilerle dolu olan birinin Covid-19 karşısında, 80 milyonluk bir toplumun sağlığının korunmasını sağlayacak, bunun gereklerini kavrayıp organize edecek bir kapasitesi olabileceğine inanmam.

– Milli Eğitim Bakanlığı’nın çocukların zihnini ne çeşit pisliklerle doldurmaya çalışmakta olduğunu, evde eğitimin ilk iki gününde de gördük.

– Bilim Kurulu Üyesi olduğunun ertesi günü TV ekranlarında “devlet adına” konuşmaya başlayan, yalan bilgi veren, eksikliklerin üstünü örten profesörlerle tanıştık.

– Daha ilk günden bu krizin Turkiye için “fırsata” dönüşeceğinin, dünyadaki parasal genişlemeden Türkiye’nin pay alacağının hayalini ilan eden Erdoğan’ı dinledik.

– Bütün dünya hükümetleri salgının yol açtığı kriz yüzünden ekonomik küçülme öngörür ve ekonomiyi canlandırmak için büyük bir çaresizlikle sadece para basmayı öngörürken; zaten ağır bir krize soktukları ekonominin, salgın koşullarında yüzde 5 büyüyeceğini söylemeye devam eden bir maliye bakanı gördük.

4) Özetle yalnızız. Bu hükümetin salgının kendisini, ekonomik ve toplumsal sonuçlarını kavrayacak bir kapasitesi yok. Bunlar hala ülkeyi yağmalamaya nasıl devam ederizin peşinde. Salgını fırsat bilip muhalefeti nasıl ezeriz, sindiririz hesabında.

Demokrasi güçleri ise, şimdi sokak sokak dayanışma ağları örmek dahil, halkın mümkün olan her durumda birlikte hareket etme refleksi geliştirmesi için çaba harcamalı; ilişkileri sıkılaştırmak ve yakınlıkları çoğaltmak için gayret etmelidir.

Ortak akıl ve enerjik bir çalışmayla, ortak bir irade yaratabiliriz ve bu devasa krizi, demokrasi yönünde bir fırsata dönüştürebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.