HAMM’da “Manevi Destek” Projesi Tanıtıldı

0
478

Almanya’nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaleti’nin Hamm şehrinde çalışmalarını sürdüren Hacı Bektaşi Veli Alevi Kültür Merkezi’nde (HBV-AKM) aylık kahvaltı buluşması sonrası dernek üyesi ailelere Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Melek Şahin tarafından “Manevi Destek Projesi (Seelsorge Projekt)” tanıtıldı.

Cemevi’ne gelen üyelere adı geçen sosyal projeyle ilgili bilgiler veren Melek Şahin şunları söyledi: “Bakanlıkla görüşmeler sonrası, acil ihtiyaç ve talepler nedeniyle bu proje için Federasyon olarak kolları sıvadık. Adaylarımızı sıkı bir eğitimden geçirdik. Hepimizin de bildiği üzere insanlar arası ilişkilerin farklı yürüdüğü, her geçen gün daha fazla insanımızın yalnızlaştığı, ailelerin küçüldüğü endüstri toplumunda yaşıyoruz. Yalnız, hasta, hapiste, aile içi sorunlarla boğuşan, yardıma ve morale ihtiyacı olan birçok insanımız, ailemiz var. İşte bu projeyi bu insanlara manevi destek ve moral vermek, yalnız olmadıklarını göstermek için başlattık. Şu an itibarıyla sadece Kuzey Ren Vesfalya’da start verdiğimiz bu pilot projemizin eğitim seminerine 26 kişiyle başladık ve gösterilen ilgi sayesinde 31 kişiyle tamamladık.”

Darda kalanları unutmayalım

Gönüllü olarak manevi destek verecek kişilerin farklı mesleklerden ve çevrelerinde sevilen sayılan insanlardan seçildiğini ve genelde Ocakzade ve Seyid torunu olduklarını söyleyen Melek Şahin, Federasyon olarak bu projeyi Almanya çapında büyütmek istediklerini vurguladı. Şahin, Hamm AKM Üyelerini de bu projenin tanıtımı ve başarıyla uygulanması için yardımcı olmaya çağırdı.

Konuşmasının devamında Şahin, “İki buçuk yıl önce başlayan, 2017’de hayata geçen bu proje kapsamında, talep eden hasta ve hasta yakınlarını motive etmek, manevi destek hizmeti sunmak amacıyla -tıbbi müdahaleye hiçbir şekilde müdahil olmadan- manevi bazda, hastalara da hizmetler vereceğiz. Bu kapsamda manevi destek verecek arkadaşlarımız inanıyoruz ki hastalara, yalnızlık girdabına düşmüş darda olan çok insana umut ışığı olacaklardır. Çünkü yalnızlık kalıcı olursa insanın sağlığına büyük tehdit oluşturuyor, hasta ediyor. Darda kalanları unutmayalım, birbirimizi düşünelim.” dedi.

Konuşmaların ardından Hamm’daki toplantı soru-cevap bölümüyle son buldu.

Mehmet TANLI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.