Hanau Katliamı birinci yılında Almanya’nın birçok yerinde lanetlendi

0
154

Bundan tam bir yıl önce 19 Şubat 2020 tarihinde bir nazi, Almanya’nın Hanau kentinde dokuz yabancıyı katletmiş, sonrasında ise annesini öldürerek intihar etmişti.

Katliam neredeyse göz göre göre gelmişti. Psikolojik rahatsızlığı tespit edildiği halde iki silah ruhsatı bulunan ırkçı katil, yapmak istediklerini yönettiği bir internet sitesinde önceden yayınlamıştı da. Alman devleti, medyası ve güvenlik yetkilileri ise bu süreçte nargile barlarındaki sözde yabancı kökenli suçlulukla mücadele ile meşguldüler.

Bizler Odak olarak hem olayın hemen ertesinde hem de altıncı ayında olayı protesto etmek ve yaşamını yitirenleri anmak için bulunduğumuz şehirde gösteriler organize etmiştik. Olayın birinci yılında da yine eylemi protesto etmek ve yitirilenleri anmak için bir etkinlik organize ettik. Organizasyonunu yaptığımız bu anmaya bin civarında anti-faşist katıldı.o

Odak, Filistin Anti-Kolonyal ve BiPoC adına üç konuşmanın yapıldığı etkinlikte, özellikle Alman Devleti ve yetkililerinin olaylar karşısındaki taraflı tutumu ve olayları aydınlatma konusunda ciddi bir çabasının olmayışı eleştirildi ve ırkçılığa karşı örgütlenme çağrıları yapıldı.

Etkinlik, olayda katledilenlerin ailelerinin benzer içerikteki duygusal ses kayıtlarının dinlenmesi ile sona erdi.

Odak Münster

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.