Hapishanelerde açık görüş yeniden başlıyor

0
133

Koronavirüs kısıtlamaları bir tür cezalandırmaya dönüştürülen ve uzun süredir hapishanelerde uygulanmayan açık görüşler yeniden başlayacak ancak 30 dakika sınırlaması ile.

Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda Covid-19 tedbirlerini güncellediklerini duyurdu. Yeni düzenlemeye göre hapishanelerde 1 Aralık Çarşamba gününden itibaren açık görüşler başlayacak.

Hapishanelerde bulunan hükümlü ve tutuklularla yapılacak açık görüşlerin süresi 30 dakika ile sınırlı olacak. Görüşler öncesi HES kodu kontrolü yapılacak ve riskli görünenler ceza infaz kurumlarına alınmayacak. Görüşmeler sırasında maske takılması ve hijyen koşullarına uyulması zorunluluğunun yanı sıra, yoğunluğun önlenmesi için ziyaretlerde randevu sistemi uygulanacak.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada görüş için belirlenen kurallar şu şekilde sıralandı:

* Ceza ve İnfaz Kurumlarında gerekli bilgilendirmeler yapılacak ve önlemler alınacak.
* Girişlerde ve salonlarda kalabalık oluşumunu önlemek için randevu sistemi planlanacak.
* Açık görüş alanında aynı zamanda bulunacak ceza infaz memurları, hükümlü/tutuklu ve ziyaretçi sayıları 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde belirlenecek.
* Açık görüşe gelen 12 yaş ve üzeri ziyaretçilerin görüşebilmesi için önerilen aşılama şemasını tamamlamış olması, son 180 gün içerisinde hastalığı geçirmiş olması veya son 48 saat içerisinde sağlık kurumundan alınmış negatif PCR test sonucuna sahip olması istenecek.
* 6-12 yaş arası çocuklardan son 48 saat içerisinde sağlık kurumundan alınmış negatif PCR test sonucu istenecek.
* Covid-19 belirtisi ve temas sorgulaması yapılacak, ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtisi ve temas öyküsü olanlara ziyaret izni verilmeyecek.
* Ziyaret salonunda yiyecek ve içecek tüketimi yapılmayacak.
* Hükümlü ve tutuklulardan Sağlık Bakanlığı Covid-19 Temaslı Takibi ve Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi’nde belirtilen önerilen aşı şemasını tamamlayan kişiler ile son 180 gün içerisinde hastalığı geçiren kişilerin açık görüşmesine izin verilecek.
* İzolasyon ve karantina sürecinde olan hükümlü ve tutukluların bu süre boyunca açık görüş yapmalarına izin verilmeyecek.
* Koğuşlar arası bulaşmayı önlemek için ziyaret saatleri her bir koğuşta kalan hükümlü ve tutuklular için ayrı ayrı belirlenmesi sağlanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.