Hastaneden skandal karar: Korona testi pozitif olan personeli de işe çağırdılar

0
448

Korona salgını nedeniyle çalışma koşulları gittikçe ağırlaşan ve hastalık bulaşması riski de artan sağlık çalışanları hastayken bile çalışmaya zorlanıyor.

Sivas Numune Hastanesi yönetimi koronavirüs testi pozitif olan sağlık çalışanlarının koruyucu ekipmanlarla çalışmasını isteyerek bir skandala imza attı.

Hastane yönetimi, sağlık çalışanlarına bir mesaj göndererek testi pozitif olan sağlıkçıların işbaşı yapmasını istedi. Yönetimden gönderilen mesajda, “21 günün sonunda halen test sonuçları ‘negatife’ dönmeyen personellerimiz maske vb. koruyucu ekipmanlarıyla işbaşı yapacaktır. Konuya gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususu önemli rica olunur.” ifadeleri kullanıldı.

Sivas Numune Hastanesi’nin Başhekimi Kenan Kaygusuz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada kimseyi zorla çalıştırmadıklarını iddia ederek, “Biz bu mesajı Sağlık Bakanlığı’nın genelgesine dayanarak yazdık. Biz kimseye gelin zorla çalışın demiyoruz.” ifadelerini kullandı. Ancak Sağlık Bakanlığı koronavirüs saptanan sağlık çalışanlarının testlerinin ancak negatif olduğu takdirde işe dönebileceğini açıklamıştı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), “Sağlık hizmeti sunması gereken sağlık çalışanlarını hastalığın kaynağı haline getiren bu uygulama çok tehlikeli ve de yanlıştır.” dedi. SES’ten yapılan açıklamada, testi pozitif olan saglik personelinin yanında, 60 yaş üzeri kronik rahatsızlığı bulunan ve gebeliğinin ilk 24 haftasındaki sağlık personellerinin de zorla çalıştırıldıklarına dair bilgiler aldıkları belirtildi.

Kaynak: BirGün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.