HDP Önünde Eylem Yapan Ailelere İlişkin Akşener, Karamollaoğlu ve Erdoğan’dan Açıklama

0
674

HDP Diyarbakır İl Örgütü önünde eylem yapan ailelere ilişkin parti liderlerinden açıklamalar gelmeye devam ediyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, annelerin çözüm adresinin devlet kapısı olduğunu söyleyerek, “Bu gerçeğin ışığında, bir anne olmanın yanında, Türkiye Cumhuriyetinde İçişleri Bakanlığı yapmış bir siyasetçi olarak uyarıyorum, o annelerin feryadının çözüm adresi, bir partinin kapısı değil, devletin kapısıdır.” dedi.

Açıklamasının devamında Akşener, “Eğer bu ülkenin anneleri, devletin çözüm bulması gereken bir acıya, bir parti kapısında derman aramak durumunda kalıyorsa iktidar da borazan medyası da düşünmek ve şu soruya cevap vermek zorundadır; ‘Liyakatle yönetilen bir ülkede, bir anne, evladının geleceğini bir partiden mi yoksa devletten mi talep eder?’ Dikkat buyurun, anneler ‘Evlatlarımızı kurtarın’ değil, ‘Evlatlarımızı geri verin’ diyor.” ifadelerini kullandı.

Devletin görevinin, bu çaresizlikten propaganda üretmek değil, hukuken gereğini yapmak ve anneleri evlatlarına kavuşturmak olduğunun altını çizen Akşener, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Evlatlarımızı korumak ve kollamakla görevli bir devlet varken, vatandaşı bir siyasi partiden talepte bulunmak zorunda bırakmak ciddiyetsizliktir, yönetim zaafiyetidir. O annelerin vicdanı üzerinden kurgu yapanları uyarıyorum, annelerimiz, devletin kapısı yerine, parti kapısına gittikçe o partiye devlet misyonu biçiyorsunuz. Türkiye böylesine sahipsiz, insanımız böylesine çaresiz duruma düşürülemez. Devlet kapısından beklenmesi gerekenler, bir parti kapısında çaresizlik feryadına dönüşemez. Devlet etmek devletin de ülkenin de geleceği olan evlatlarımızı koruyup, kollayabilmektir. Devlet etmek tek bir vatandaşının ayağına taş değdirmeme görevidir.”

Akşener’in açıklamasından kısa bir süre sonra Eskişehir’de partisinin il teşkilatıyla bir araya geldiği toplantıda konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise “Diyarbakır’da analar, evlatlarını bölücü örgütün elinden kurtarmak için destansı bir mücadele veriyor.” diyerek eylemlerini sürdüren ailelerin yanlarında olacaklarını belirtti.

Konuşmasında Cumartesi Anneleri için kıyamet koparıldığını söyleyen Erdoğan Diyarbakır’daki annelerin yanına ise uğranmadığını söyleyerek, “Ortalığı ayağa kaldıranlardan en küçük ses seda duydunuz mu? Yok. Galatasaray Anneleri vardı ya. Kıyamet kopuyor muydu? Kopuyordu. Oraya gelip giden sanatçılar Diyarbakır’da bu hanım kardeşlerimizin yanına uğradılar mı?” ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da, Ankara’da partisinin “Genel İdare Kurulu, İl Başkanları ve İl Müfettişleri Toplantısı”nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulunurken HDP önünde eylem yapan ailelere de değindi.

Mazlumların yanında olduklarını söyleyen Karamollaoğlu, “Cumartesi Anneleri görmezden gelindi ancak HDP binasının önünde duran annelerin haberi her gün medyada yer alıyor. Şu açıkça bilinmelidir ki biz terörün her türlüsünü lanetliyoruz. Biz ne FETÖ’cü olduk, ne de teröre destek verdik. Biz bugüne kadar mazlumun yanında, zalimin karşısında olduk ve olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Ne Olmuştu?

22 Ağustos’ta HDP Diyarbakır İl Binası önüne gelerek oğlunun dağa kaçırıldığını iddia eden Hacire Akar, oğlu Mehmet Acar için oturma eylemi başlatmıştı.

İki gün sonra zorla evlendirilmek istendiği için evden ayrıldığını belirten oğul Acar’a ulaşarak eylemi sonlandıran aile yerine bu kez de başka aileler eyleme başlamıştı.

3 Eylül’den beri oturma eylemi yapan ailelerin sayısı 13’e ulaşmış durumda. Eylem yapanlar arasında, çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığını iddia eden asker ve polis aileleri de bulunuyor.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.