HDP’li milletvekili Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşürüldü!

0
234

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun bugün milletvekilliği düşürüldü. Gergerlioğlu yaptığı açıklamada, “Bu, anayasayı çiğneyen bir karar. Bu, siyasi bir karar. Bu kararı tanımıyoruz” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda, HDP’li Gergerlioğlu’na verilen 2 yıl 6 aylık hapis cezasına TBMM Genel Kurulu’nda okundu. Genel Kurul’da okunan tezkerenin ardından Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düştü. HDP’nin milletvekili sayısı 56’dan 55’e indi.

Bu sırada HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, tezkere okunmadan önce yaptığı açıklamada, “Ömer Faruk Gergerlioğlu, halkın iradesidir. Hakikati savunduğu için cezalandırılmakta ve milletvekilliği düşürülmeye çalışılmaktadır. Daha Anayasa Mahkemesi dahi kararını vermeden bu telaşınız nedir? Suç işliyorsunuz. Biz vekilimizin yanındayız” sözlerini kullandı. 

Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşmesinin ardından HDP milletvekilleri, sloganlar eşliğinde sıra kapaklarına vurarak tezkerenin okutulması kararını protesto etti.

”Kararı tanımıyorum”

Karardan sonra Gergerlioğlu, HDP ve diğer muhalefet partili birçok milletvekilinin kendisiyle birlikte Genel Kurul’da beklediğini söyledi. Gergerlioğlu, “Birçok milletvekilleri Meclisi terk etmeyerek bu kararı tanımadıklarını söylediler. Ben de bu kararı tanımıyorum. Milletten aldığım yetkiyi sonuna kadar kullanacağım. Milletin onurunu da ayaklar altına aldırmayacağız. Şuanda Genel Kurulda direnişimizi sürdürüyoruz. Ta ki AYM hakkımızda hukuka uygun bir karar verene dek” dedi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.