HDP’li Mithat Sancar Erbakan’ı andı: “Erbakan hocanın çabaları müdahale ile karşılaşmamış olsa farklı bir ülkede yaşıyor olurduk”

0
88

HDP Eş Genel Başkanı Mithar Sancar, Saadet Partisi’nin düzenlediği Erbakan’ı anma töreninde konuştu. 

Saadet Partisi dün akşam Necmettin Erbakan’ın ölümünün 10’uncu yıldönümü sebebiyle anma düzenledi. Düzenlenen anmada HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da konuşma yaptı. Sancar, 28 Şubat zihniyeti iktidar tarafından sürdürüldüğünü ifade ederek “Üzerinden çeyrek asır geçti ama bugün Türkiye, demokrasi açısından 28 Şubat’tan daha iyi değildir.” dedi. 

Mithat Sancar, “54’üncü Hükümetin başbakanı Refah Partisi Genel Başkanı sonraki dönemde Saadet Partisi Genel başkanı değerli bilim insanı devlet adamı ve siyasetçi Necmettin Erbakan hocayı vefatının 10’uncu yıldönümünde rahmetle ve hürmetle anıyorum. Siyasi geleceğine ve çizgisine olan bağlılığıyla Türkiye’nin temel meselelerine demokrasi çerçevesinde çözüm aramasıyla demokrasi dışı tutumlara karşı ilkeli tutumuyla siyasette önemli izler ve değerli bir miras bırakmıştır” ifadelerini kullandı. 

Ayrıca Mithat Sancar, “Muhalif siyasetin ağır baskı ve kuşatma altında olduğu bu ağır şartlarda yaşanabilir Türkiye meselesini burada konuşabiliyor olmamız bana göre demokrasiyi, adaleti, barışı, insanca ve hakça bir geleceği birlikte inşa etme ihtiyacının ve arayışının bir ifadesidir. Bu nedenle çok değerlidir. Merhum Necmettin Erbakan ve temsil ettiği Milli Görüş çizgisi Türkiye’nin siyasal tarihinin önemli dönüm noktalarına ve kırılma anlarına tanıklık eden bedel ödeyen bir gelenektir. Bizim de yer aldığımız siyasi gelenek en fazla parti kapatmalardan siyasi yasaklarından ve iktidar kuşatmalarından mağdur olmuştur, bir o kadar mağdur olan bir gelenek de milli görüş geleneğidir” diyerek milli görüş geleneğinin haksızlığı uğradığını belirtti. 

Mithat Sancar’ın bu açıklamaları sosyal medyada tepkiler aldı. Twitter kullanıcıları,  HDP’nin siyasal İslam’a övgüler yağdırmak yerine grev alanlarında emekçilerin yanında olması gerektiğini savundular. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.