İHD’den Ajanlaştırma ve Tehdit Raporu

0
766

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi “Baskı ve Tehdit Yöntemleriyle İfade Alma, Mülakat Yapma, Ajanlaştırma ve Kaçırma Olaylarıyla” ilgili raporunu açıklamak üzere bir basın toplantısı düzenledi.

Genel Merkez binasında yapılan basın toplantısında açıklamalarda bulunan Eş Genel Başkan Öztürk Türkdoğan, İstanbul, Ankara, Diyarbakır ve İzmir gibi büyükşehirler başta olmak üzere, pek çok kentte baskı ve tehdit yöntemleriyle muhaliflerin ajanlaştırılmaya çalışıldığını, bazılarının da aileleri üzerinden tehditlere maruz bırakıldığını belirtti.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası artan ajanlaştırma faaliyetlerinin, ağırlıklı olarak üniversite öğrencileri ve gazeteciler üzerinde yoğunlaştığını vurguladı.

Bu saldırılara maruz kalanların hukuki süreçleri işletmesi gerektiğinin altını çizen Türkdoğan, “İstanbul Şube’ye 14, Diyarbakır Şube’ye 7, İzmir Şube’ye 19, Ankara Şube’ye 4 kişi başvurmuş, Genel Merkez Dokümantasyon Birimi ise bunların haricinde 23 vakayı basın yoluyla tespit etmiştir. Bu başvurulardan Genel Merkez’e yapılan yalnızca bir başvuru, kaçırılma ve kaybedilme başvurusu olup ailesiyle yapılan görüşmelerde kişinin bulunduğu ancak can güvenliği için bu bilginin basınla paylaşılmadığı öğrenilmiştir. Diğer başvurular ise kişilerin baskı ve tehdit yöntemleriyle ajanlığa zorlanması, gözaltında tehdit veya korkutma amacıyla kısa süreli kaçırma vakaları olup tümünde işkence ve kötü muamele yasağı ihlal edilmiştir.” dedi.

Eş Genel Başkan, gözaltında hukuk dışı ifade almanın da anayasaya ve imzalanan uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu vurgulayarak, bu uygulamalardan vazgeçilmesini talep etti.

Kendilerine gelen tüm başvuruları aynı zamanda TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonuna gönderdiklerini de belirten Türkdoğan, komisyonun bu bilgilere rağmen hiçbir şey yapmadığını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.