İnönü Üniversitesi Rektörü’nden Hekimlik Yemini yorumu: “Sapkınlık”

0
132

Sakarya Üniversitesi’nde “Hipokrat Yemini”nin değiştirilmesinin ardından şimdi de İnönü Üniversitesi’nden benzer bir adım geldi.

Yandaş ve gerici Yeni Akit gazetesi, Sakarya Üniversitesi’nin ardından İnönü Üniversitesi’nde de hekimlik yemininin değiştirileceğini duyurdu. Akit’in “Sapkın yemine ‘senato’ freni” başlıklı haberinde, İnönü Üniversitesi’nin de yeminle ilgili “değişiklik” yaptığı ifade edildi.

Hekimlik yeminini “sapkınlık” olarak değerlendiren İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, “toplum ve aile değerlerini korumak adına yemin metinlerinin üniversite senatosunun onayından geçtikten sonra mezun öğrencilere okutulacağını” açıkladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Tabipleri Birliği ise soruşturma başlatılması için girişimde bulunacaklarını duyurarak şu ifadeleri kullandı:

“İnönü Üniversitesi Rektörü’nün evrensel Hekimlik Andı’nı “sapkınlık” diyerek değiştirme niyetini öğrenmiş bulunuyoruz. Hekimliğin evrensel ve etik değerleriyle bağdaşmayan bu sözleri kınıyor ve rektör hakkında soruşturma açılması için girişimlerde bulunacağımızı bildiriyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.