İnterpol’den Yine Gözaltı

0
753

Mehmet Tanlı

Slovenya’da, Türkiyeli muhalif bir Alman vatandaşı gözaltına alındı.

İsmet Kılıç (54), 26 Temmuz’da yaz tatilini geçirmek için gittiği Hırvatistan’dan Almanya’ya dönüşü sırasında, Slovenya’da Gümrük kapısında Türkiye tarafından İnterpol aracılığıyla arandığı gerekçesiyle tutuklandı.

22 yıldır Almanya’da yaşayan ve çifte vatandaşlığa sahip İsmet Kılıç, hem Alman hem de T.C vatandaşı.

Slovenya’nın Koper şehrinde gözaltında tutulan İsmet Kılıç’ın ailesi, Alman ve Türk medyası ile kamuoyunu harekete geçirmek üzere tutuklanmayla ilgili bilgileri paylaştı.

1997 yılında sendikal çalışmaları gerekçe gösterilerek örgüt üyeliği iddiasıyla Ankara DGM’de gıyabında yargılanan Kılıç, 1997’de Almanya’ya gelmiş ve sığınma talebinde bulunmuş. Esas mesleği veteriner hekimlik olan Kılıç, uzun zamandır Almanya’nın Duisburg şehrinde taksi durağı işletiyormuş. Duisburg ve çevresinde sosyal aktiviteleri ile de tanınan Kılıç, bir müzik korosunda da yöneticilik yapıyormuş.

İsmet Kılıç’ın eşi Nurgül Kılıç eşinin tutuklanmasıyla ilgili olarak kamuoyuna yaptığı açıklamada, “Slovenya’daki Alman Konsolosluğu avukatımız aracılığıyla bilgilendirildi. Eşimin tutuklanması ile şok olduk. 11 ile 7 yaşlarında iki çocuğumuz var. Eşimin Türkiye’ye verilmesini asla istemiyoruz. Çok endişeliyiz. Alman ve Türkiyeli tüm demokratik kamuoyundan yardım bekliyoruz. Kocam suçsuzdur. Biz burada yeni bir yaşam kurduk. Interpole keyfi isim listeleri veren AKP hükümetinin kurumları bizi rahat bıraksınlar. Alman devletinin eşime, bize sahip çıkmasını bekliyoruz.” dedi.

Ayrıca İsmet Kılıç’ın serbest kalması için Almanya’nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaleti’nde de dost, akraba ve aralarında ünlü Gazeteci-Yazar Günter Wallraf’ında bulunduğu birçok kişi ve kurum inisiyatif oluşturarak Kılıç’ın salıverilmesini talep etti.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.