İpek Er’in ölmesine sebep olan Musa Orhan hakkında istenen tutuklama talebi, mahkeme tarafından reddedildi!

0
126

Batman’da İpek Er’in ölmesine sebep olan  Musa Orhan’ın tutuklama talebi, mahkeme tarafında reddedildi.

Batman’da 18 yaşındaki İpek Er’e “nitelikli cinsel saldırıda bulunduğu” suçlamasıyla tutuksuz yargılanan Uzman Çavuş Musa Orhan hakkında açılan davanın bugün 5’inci celsesi görüldü. Görevli Savcı, delil karartabileceğini ve kaçma şüphesi olduğunu beyan ederek Uzman Çavuş Musa Orhan hakkında tutuklama talep etti ancak mahkeme savcılığın bu talebini reddetti.

Musa Orhan, Siirt 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasına Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEBGİS) aracılığıyla katıldı. Savcılık, Musa Orhan’ın 5237 sayılı TCK’nın 102/1 maddesi gereğince cinsel saldırı suçuyla cezalandırılmasını istedi. Yasaya göre bu fiilin cezası en az 12 yıl hapis cezası.

Ayrıca Savcı, sanık Musa Orhan’ın, mağdur İpek Er’e yönelik birden fazla eylemi aynı kasıtla ve aynı zaman dilimi içinde işlemiş olduğundan, hakkında zincirleme suç hükümlerinin uygulanmasına yer olmadığına; işlemiş olduğu kasti suç nedeniyle TCK’nın 53 / 1-2 -3 maddesi gereğince belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına, üzerine atılı suçu vasfı ve suç için kanunda öngörülen ceza süresi nedeniyle sanığın kaçacağı ve delil karartacağı yönünde somut olgu niteliğinde olması hususları gözetildiğinde hükümle birlikte tutuklanmasına karar verilmesini talep etti. 

Mahkeme heyeti, savcının tutuklama talebini reddederek; bir sonraki duruşmayı 3 Aralık 2021 tarihine erteledi.

Kaynak: BBC Türkçe 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.