Irak’ta Yoksulluk ve Yolsuzluğa Karşı Ayaklanma

0
527

Irak’ta halk artan yoksulluk ve yolsuzluklara karşı sokaklara döküldü. Başkent Bağdat başta olmak üzere, Necef ve Basra gibi bir çok şehirde protesto gösterileri düzenleniyor. Hükümet sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Irak halkının yoksulluk ve yolsuzlukla özdeşleştirdiği, diplomatik kurum ve yerleşkelerin bulunduğu şehir merkezindeki Yeşil Bölge’nin yanı sıra Tahrir Meydanı, Nasırıye bölgesi ve Sadr Şehri’nde yoğunlaşan protesto eylemlerinde polisin gerçek mermi kullanması sonucu şimdiye kadar 7 kişi yaşamını yitirdi, 400’den fazla kişi de yaralandı.

Göstericiler Bağdat Havaalanı’na doğru yönelince polis gerçek mermi kullandı. Necef’te halkın valilik binasını ateşe verdiği bilgisi geliyor.

İki gündür şiddeti artarak devam eden eylemler sonrası Bağdat’ta bugün sabah 05:00 itibariyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve şehre kara yoluyla giriş çıkışlar kapatıldı. Bağdat içerisinde her türlü vasıtayla ulaşım da yasaklandı. Ülke genelinde internete erişim engellendi.

Protesto eylemleri, yaz aylarında başta Basra olmak üzere ülkenin özellikle güney eyaletlerinde yaşanan protesto eylemleriyle paralellikler taşıyor.

Altyapı yetersizliği nedeniyle yıllardır günün önemli saatlerinde elektrik ve suyun kesik olması, hükümetin halkın temel sorunlarına ve ihtiyaçlarına cevap vermemesi, yoksulluk ve yolsuzluk gibi nedenlerle devam eden eylemler sosyal medya üzerinden örgütleniyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.