İran’da Eylemler Devam Ediyor

0
1152
7079466B-48F0-4617-AA1E-EC6FDBB657B6
Foto: NCRI

Geçtiğimiz perşembe günü İran’da başlayan işsizlik, yükselen enflasyon ve yolsuzluğa karşı protestolarda ölü sayısı 10’a çıktı.

İran’ın kuzeydoğusunda Meşhed’de başlayıp, Kirmanşah, Reşt, İsfahan ve Kum’a yayılan gösterilere binlerce kişi katılıyor. Hükümetin yasadışı ilan ettiği gösterilerde yüzlerce kişi de gözaltına alındı.

Reuters’ın haberine göre eylemlerde dini lider Ayetullah Hamaney’in devrilmesi talebi giderek daha fazla öne çıkıyor. Özellikle Tahran’da, “Kahrolsun diktatör” sloganları yükseliyor. Batı İran’ın Korramabad kentinden yansıyan görüntülerde de “Hamaney, utan, ülkeyi terk et!” sloganları atılıyor.

Eylemlere Komünist Parti’nin de destek verdiği belirtilirken diğer yandan IRIB’in internet sitesinde yer alan bir habere göre bazı gruplar Şiilere ait bir binayı ateşe vermeye çalıştılar. Bir kısım göstericilerin de “Rıza Şah, ruhun şad olsun” sloganları attıkları belirtiliyor.*

ABD yönetimi üst üste yaptığı açıklamalarda eylemleri desteklediğini ilan etti. Avrupa ülkelerinden de aynı yönde açıklamalar geldi. Gerici rejime karşı protestoların yakın zamanda Irak, Mısır, Libya ve Suriye’deki yaşananlar gibi daha kötü sonuçlara varıp varmayacağı merak ediliyor.

1 Ocak 2018

*Rıza Şah, 1925-1941 yılları arasında İran’ı yönetmiş ve bağlı olduğu Pehlevi hanedanı 1979 yılında devrilerek İslam Cumhuriyeti ilan edilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.