İranlı nükleer bilimci Fahrizade suikastı ile ilgili yeni açıklamalar

0
299

27 Kasım’ da, Tahran’ da aracına düzenlenen silahlı saldırıda ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden İran’ın nükleer programının kilit isimlerinden Muhsin Fahrizade suikastı ile ilgili detaylar açığa çıktı.

Tahran Üniversitesinde düzenlenen bir törende konuşan İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutan Yardımcısı Tuğamiral Ali Fedevi, Fahrizade suikastına dair yeni detaylar açıkladı.

Fedevi, patlamadan sonra otomatik silahtan geriye kalan parçalardan silahın elektronik devrelerini ve uydu sistemlerini incelediklerini belirtti.

Suikastın, yol kenarına bırakılan bir kamyonete yerleştirilen ve elektronik sistemler kullanılarak uzaktan kontrol edilen otomatik silahla gerçekleştirildiğini belirten Fedevi, açılan ateş sonrası otomatik silahın imha edilmesi için kamyonetin de patlatıldığını söyledi.

Fedevi, Fahrizade’nin yanında 11 korumasının bulunduğunu, olay mahalline 10-15 metre uzaklıktaki kamyonete monte edilmiş otomatik silahtan açılan ateşin bel bölgesine isabet ederek omurgasını parçalaması sonucu yaşamını yitirdiğini açıkladı.

“Olay yerinde hiç kimse yoktu. Kamyonete yerleştirilen otomatik silahtan toplamda 13 kurşun sıkıldı. Kamyonete yerleştirilen otomatik silah, ayrıca Fahrizade’nin yüzüne zum yapan ve yapay zeka kullanan akıllı bir uydu sistemiyle donatılmış olduğunu” ifadelerinde bulunan Fedevi, “Silah yalnızca Fahrizade’nin yüzünü hedef aldı. Kendisine yalnızca 25 santimetre mesafedeki eşinin burnu bile kanamadı” dedi.

Kaynak: Sputnik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.