İSİG: Kasım’da da İş Cinayetleri Artarak Devam Etti

0
996

Türkiye’de iş cinayetleri hız kesmiyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), Kasım ayı İş Cinayetleri Raporu’nda, en az 154 işçinin çalışırken yaşamını kaybettiği açıklandı. Bu yıl ölen toplam işçi sayısı ise en az bin 797.

Kasım ayında hayatını kaybeden 154 işçinin 129’u ücretli (işçi ve memur), 25’i ise çiftçi ve esnaf. İşçilerin 13’ü kadın, 141’i erkek işçi. 

İşçi ölümleri en çok inşaat, tarım, taşımacılık, ticaret/büro, madencilik, sağlık, güvenlik, belediye/genel işler ve metal işkollarında gerçekleşti.

En fazla ölüm nedeni trafik/servis kazası, ezilme/göçük, yüksekten düşme ve kalp krizi olarak belirtildi. Kalp krizi nedeniyle yaşanan ölümlerin, uzun, yoğun ve uygunsuz şartlarda çalışmanın bir sonucu olduğu ve bu ölümlerdeki artışın sürdüğü ifade edildi.

Raporda ayrıca işçilerin sendikalaşma oranı da çarpıcı; Kasım ayında ölen 154 işçinin yalnızca 5’i sendikalıydı.

AKP tarafından “Çocuk İşçilikle Mücadele Yılı” ilan edilen 2018, çocuk işçi cinayetlerinin de en yüksek olduğu yıl olarak tarihe geçti.

Çocuk işçiler konusuna da değinilen raporda, Kasım ayında 1’i 14 yaş ve altında olmak üzere 4 çocuğun çalışırken yaşamını yitirdiği, yılın ilk 11 ayında ise en az 66 çocuğun çalışırken hayatını kaybettiği belirtildi.

Ayrıca AKP’nin “mega projeler” olarak sunduğu tüm projelerde, iş cinayetlerinin Kasım ayında da artarak devam ettiği raporda ifade edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.