İsrail’de Netenyahu’nun devri bitti, halk sevinç gösterileri düzenledi, peki yeni Başbakan Bennett kimdir?

0
102

İsrail’de 12 yıldır iktidarda olan ve savaş politikasını gün geçtikçe yükselten Benyamin Netenyahu’nun devri kapandı. Halk dün gece sokaklara dökülerek sevinç gösterileri düzenledi.

Netenyahu’ya karşı anlaşan koalisyon hükümetinin güvenoyu alması ile birlikte Benyamin Netenyahu’nun 12 yıllık iktidarı kapandı. Aşırı sağcı parti Yamina’nın lideri Naftali Bennett yeni Başbakan olarak yemin edecek.

Bennett’in koalisyon anlaşması gereğince Eylül 2023’e kadar iktidarda kalacağı ifade ediliyor. Bennett’den sonra ise iki yıl boyunca merkez parti Yesh Atid’in lideri Yair Lapid Başbakan olarak görev yapacak.

Bennett, ilk görevlerinin “ulusu birleştirmek” olduğunu belirtti. ABD Başkanı Joe Biden ise Bennett’in çalışmasını “dört gözle beklediğini” belirtti.

Öte yandan Netenyahu ise, parlamentoda gelişen tartışmalarda “geri döneceklerini” ifade etti.

Bennett’in görüşleri

Bennett, kendisini Netenyahu’nun dahi daha sağında görüyor. Amerikalı bir göçmen aileden geldiği bilinen Bennett, eski bir komando ve ayrıca şu anda bir milyoner.

Bennett’in 2006-2008 yılları arasında Başbakanlıkta Özel Kalem Müdürü olduğu biliniyor ve bu süreçte Netenyahu’nun en yakınındaki isimlerden olduğu da ifade ediliyor. Bu süreçten sonra Netenyahu’nun partisi Likud’dan istifa eden Bennett, Yahudi Evimiz partisine katıldı ve 2013 yılında parlamentoya girdi.

Bennett, 2019 yılına kadar her koalisyon hükümetinde bakan olarak görev aldı. Bennett, İsrail’in bir Yahudi ulus devleti olmasını destekliyor. 1967’deki 6 Gün Savaşı’ndan bu yana İsrail işgali altında bulunan Batı Şeria ve Doğu Kudüs ile Golan Tepeleri’nin ülkesinin kültürel ve tarihsel hakkı olduğunu iddia ediyor.

Bennett’in çıktığı uluslararası TV programlarında İsrail’in Filistin’e karşı uygulamalarını sonuna kadar savunduğu da biliniyor. Bennett, iki devletli çözüme de karşı. Öte yandan Biden tarafından da destekleniyor.

Bennett İsrail’lilerin Filistin topraklarına yasadışı yerleşimlerinin durdurulması şöyle dursun, yapılan inşaların yavaşlatılmasına dahi karşı. Bennett’in bir keresinde İsrail Parlamentosu’ndaki bir Arap siyasetçiye, “Siz daha ağaçlarda sallanırken bu topraklarda bir Yahudi devleti vardı” dediği de biliniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.