İşsiz kalan tiyatro emekçileri ile dayanışma kampanyası: “Dayanışmanın 100’ü şiir”

0
648

Koronavirüs salgını nedeniyle mesleklerini yapamayan ve işsiz kalan tiyatro emekçileriyle dayanışma amacıyla ‘Dayanışmanın 100’ü Şiir’ platformunu kuruldu.

Koronavirüs salgını nedeniyle meslek hayatı durmuş olan tiyatro emekçilerinin temel ihtiyaçlarını karşılamak, geçimlerini kolaylaştırmak ve Türkiye’de bağımsız tiyatroyu desteklemek amacıyla ‘Dayanışmanın 100’ü Şiir’ adıyla yeni bir dayanışma platformu kuruldu. Platform kuruluşunu yayınladıkları bir video ile duyurdu. Platformun paydaşları Oyuncular Sendikası, Tiyatro Kooperatifi, İhtiyaç Haritası ve Temel İhtiyaç Derneği (TİDER).

TİYATROCULARA DESTEK SAĞLAYANLARA ŞİİR OKUNUYOR

Kurucuları arasında Tilbe Saran, Ali Düşenkalkar, Çağlar Çorumlu, Bahar Çuhadar, Feza Soysal ve Mehmet Sarıca’nın bulunduğu platformda, Genco Erkal, Demet Akbağ, Ahmet Mümtaz Taylan, Erdal Beşikçioğlu, Ali Sunal, Emre Kınay, Fırat Tanış gibi onlarca tiyatro sanatçısı tiyatroculara destek sağlayanlar için şiir okuyor.

Platformun internet sitesinde kuruluş amacı, “Türkiye’de, hem nitelik hem de nicelik olarak son senelerde hız kazanan bağımsız tiyatro hareketinin bu krizden en az yarayı alarak çıkması için elimizden ne gelebileceğini düşünen bir grup olarak bir araya geldik, “İnsan dayanışmayla yaşar.” dedik ve Dayanışmanın 100’ü Şiir Platformu’nu kurduk” cümleleri ile açıklanıyor. Platformun nereden yola çıktığının anlatıldığı metnin tamamı ise şu şekilde:

NEREDEN YOLA ÇIKTIK?

Son senelerde Türkiye’de tiyatroyu adeta ayağa kaldıran, tamamen kendi imkânlarıyla, sadece tiyatrodan kazandıklarını yine tiyatroya yatırarak var olan bağımsız tiyatrolar bugün, Covid-19 salgınıyla birlikte eşi görülmemiş bir krizin içinde. Virüsün Türkiye’ye gelmesiyle birlikte tüm tiyatrolar kapılarını kapattı. Oyuncusundan dekorcusuna, yönetmeninden teknik ekibine kadar 2 binden fazla tiyatro emekçisi işsiz kalarak evlere kapandı.

Türkiye’de, hem nitelik hem de nicelik olarak son senelerde hız kazanan bağımsız tiyatro hareketinin bu krizden en az yarayı alarak çıkması için elimizden ne gelebileceğini düşünen bir grup olarak bir araya geldik, “İnsan dayanışmayla yaşar.” dedik ve Dayanışmanın 100’ü Şiir Platformu’nu kurduk.

Siteyi ziyaret etmek, sanatçıların okudukları şiirlerden dinlemek ve destek olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynak: dokuz8haber.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.