İstanbul’dan sonra Ankara’da da “çoklu baro” için başvuru yapıldı

0
106

Geçtiğimiz yıl tepkilere rağmen AKP ve MHP oylarıyla Meclis’ten geçen “çoklu baro yasası” kapsamında Ankara’da ikinci bir baro kurulması için Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB) başvuru yapıldı.

AKP ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Ankara 2 No’lu Baro Kurucular Kurulu Üyesi Eyüphan Korkmaz ve beraberindeki grup, 2050 avukatın imzasının yer aldığı kuruluş dilekçesini TBB’ye teslim etti.

İmza tesliminin ardından basına açıklama yapan Korkmaz, Ankara 2 No’lu Baro kuruluş sürecinin tamamlandığını belirterek, çoklu baro sistemini anlamlı bulduklarını söyledi. Açıklamada Korkmaz, “‘İyi ki Ankara’da ikinci bir baro kuruldu’ dedirtmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Çoklu baro düzenlemesi olarak adlandırılan “Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” geçtiğimiz yıl Temmuz ayında AKP ve MHP oylarıyla Meclis’ten geçmişti. Baroların ve avukatların tüm itirazlarına rağmen yasalaşan teklif, 5000’den fazla avukatın bulunduğu illerde en az 2000 üyenin katılımıyla yeni bir baro kurulmasına imkan sağlıyor. Türkiye’de bu kapsamda olan ve baro yönetimi ilerici avukatların elinde olan İstanbul, Ankara ve İzmir Barolarını bölmeye yönelik amaç taşıyan yasanın Meclis’ten geçmesi sonrası İstanbul’da da ikinci bir baro için başvuru yapılmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.