İstanbul’un barajları “alarm” veriyor!

0
315

İstanbul’da yaz aylarının yağışsız geçmesinin ardından barajlardaki doluluk oranı düşmeye devam ediyor. Doluluk oranı son 5 yılın en düşük seviyesine inerek, su seviyesinin yüzde 40’ların altına düştüğü belirtildi.

DHA’nın İSKİ verilerinden aktardığına göre, bugün itibarıyla barajlardaki doluluk oranı yüzde 39,90 olarak ölçüldü. Bu doluluk oranı son 5 yılın en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçerken, İSKİ verilerine göre geçen yıl aynı döneminde barajlardaki doluluk oranı yüzde 51,80 olarak ölçülmüştü.

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, 2020 yılının geçen yıllara göre daha kurak geçtiğini belirterek, konuyla ilgili şunları söyledi:

“2020 yılı itibarıyla hava geçmiş yıllara göre İstanbul’da biraz daha kurak geçiyor. Bu durumu barajlardan görebiliyoruz. İstanbul’daki su tüketimleri daha fazla. Evde olduğumuz için daha fazla su kullanıyor olabiliriz. Belki de temizliğe her zamankinden daha fazla önem verdiğimiz için daha çok su kullanıyor olabiliriz. Önümüzdeki dönem ekim, kasım, aralık ayları. Yüzde 40 yağış bu dönemde meydana geliyor. Yağışlı bir döneme doğru geçiş yapacağız ama bununla birlikte İstanbul’da artan nüfus, su kıtlığı iklim değişikliğine bağlı olarak tüm dünyada sorun haline geldi. Bütün bunları ele aldığımız zaman su hayatımızın her anı için son derece önemli. Suyu verimli kullanmak gerekiyor. Bu noktada hepimize görevler düşüyor. Hepimiz suyu daha verimli nasıl kullanabiliriz buna bakmalıyız. Aslında su bol olsa bile verimli kullanmak gerekiyor. Çünkü evimize gelen her bir damla için atmosfere karbon salınımı gönderiyoruz. Her bir suyun karbon ayak izi var.”

Barajlardaki su miktarını geçtiğimiz yıllarla kıyaslayan Toros, su seviyesinin azalmaya devam ettiğini belirterek, su israfının önüne geçilmesi için vatandaşların suyu dikkatli kullanması gerektiğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.