İstanbul’un Parası Bilal’in Vakıflarına ve ENSAR’a Akıtılmış

0
1020

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni Ekrem İmamoğlu’nun kazandığının kesinleşmesinin ardından özellikle AKP’lilerin telaşı dikkat çekiyor.
AKP’liler kesin seçim sonuçlarının açıklanmasını geciktirmek için türlü gerekçelerle YSK’ya itirazda bulunmuştu. 
Oy verme işlemlerinin ardından geçen 17 gün boyunca belediye kayıtlarının silindiği, usulsüzlüklerin gizlendiği iddia edilmişti. 
Bütün geciktirme çabalarının ardından 17 Nisan’da mazbatasını teslim alan İmamoğlu, belediye binasında yaptığı açıklamada, “Cemaatlere, tarikatlara ve vakıflara hizmet dönemi bitti!” demiş, belediyeye ait dijital veri kayıtlarının geriye dönük olarak inceleneceğini açıklamıştı.

İmamoğlu’nun verilerin toplanmasına yönelik adımı, AKP’lilerin idare mahkemesine başvurarak, kararın uygulanmasını durdurma kararı çıkartması ile engellenmişti.

Buna rağmen geçmiş dönemlere ait mali raporları inceleyen CHP’li belediye meclis yeleri, yandaş vakıf, dernek ve cemaatlere aktarılan bütçeyi açıkladı.
Buna göre, Tayyip Erdoğan’ın çocuklarının yönetimlerinde yer aldığı, TÜRGEV, TÜGVA gibi vakıflarla, adı çocuklara yönelik cinsel istismar ile anılan  ENSAR isimli vakıfa ve derneklere yılda 500 milyon Türk Lirası ayrılmış.Aradan geçen üç günün ardından yaklaşık 22 milyar lira borcu bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin borçları ve vakıf, cemaat ve derneklere aktardığı bütçe hakkında açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis Üyesi ve CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, siyasi içeriği olan vakıflara her yıl yaklaşık 500 milyon lira para aktarıldığına dikkat çekti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan rapora göre geçen yıl İBB’den en yüksek katkıyı 74.3 milyon lira ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Yüksek İstişare Konseyi Üyesi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) aldı.

İkinci en yüksek katkıyı 51.6 milyon lira ile yönetim kurulu ve genel kurul üyeleri arasında yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, kızı Esra Albayrak, eniştesi Ziya İlgen ve aynı yıl İBB Başkanlığını yürüten Mevlüt Uysal’ın yer aldığı Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) alırken, Ensar Vakfı 29.8 milyon lira katkı ile üçüncü, Türkiye Maarif Vakfı 26.5 milyon lira ile dördüncü, Okçular Vakfı 16.6 milyon lira ile beşinci sırada yer alıyor. 
Ensar Vakfı’nın adı çocuk istismarı haberiyle gündeme gelmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.