İşte İkiyüzlü Ahlakınız: Trans Kadının Cenazesini Kabul Etmeyen Aile Mirası Kabul Etti

0
1205

25 Ağustos 2018’de İstanbul Beyoğlu’nda öldürülen trans kadın Esra Ateş’in ailesinin, cenazeyi “dine aykırı” olduğu gerekçesiyle kabul etmediği ancak kendisinden kalan mirası aldığı ifade edildi.

Cinsel tercihi yüzünden ailesinden baskı gören ve araları açılınca evi terk etmek zorunda kalan trans birey Esra Ateş, İstanbul’da tek başına yaşamaya başlamış ve görüştüğü müşterisi tarafından boğazı kesilerek katledilmişti.

Katil zanlısı kısa sürede gözaltına alınıp tutuklanırken, Ateş’in cenazesi morgda kalmış; yetkililerin aile ile irtibata geçmesi sonucunda da ailenin “dinen ve ahlaki açıdan kendisini reddediyoruz” demesi ile cenaze kabul edilmemişti. Ateş’in cenazesi, arkadaşları tarafından defnedilmişti.

Aktarılan habere göre Esra Ateş’in iki evinin olduğu ortaya çıkınca, mahkeme vasiyet sahipleri olarak anne ve babasını tespit etti. Çocuklarının cenazesini “ahlaken” reddeden ailenin, mirası kabul ettiği ortaya çıktı.

Konuyla ilgili aileden de açıklama yapıldı. Esra Ateş’in ailesi, basında yer alan haberleri yalanladı. Ailenin yaptığı açıklama şöyle: “Esra’nın cenazesi ailesi tarafından alınıp, memleketinde Esra’nın vasiyeti üzerine istediği yere defnedilerek mezarı da yine ailesi tarafından yaptırılmıştır.  Ailesi avukat Rozerin Seda Kip’e vekalet vermiş olup adli sürecin bir parçası ve takipçisidir. Bu gerçek dışı haberler dava sürecine zarar verdiği gibi aynı zamanda Esra Ateş’in ailesini ve dostlarını derinden üzmektedir. Bu kişiler hakkında asılsız haberleri için gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.  Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.