İşte İstanbul İçin Deprem Araştırması, İnsanlar Ne Düşünüyor?

0
559

İstanbul’da meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından, konu ile ilgili canlı bir gündem oluştu. Araştırma şirketi Areda Survey, insanların yüzde 83’ünün yaşanan 5.8’lik depremin ardından daha büyük ve yıkıcı bir deprem olacağını beklediğini ortaya çıkardı.

Cumhuriyet’in haberine göre araştırma şirketi Areda Survey tarafından yapılan İstanbul Deprem Araştırması’na bin 603 kişi katıldı. 26 Eylül’de yaşanan 5,8’lik depremi hisseden kişi sayısının yüzde 89 olduğu belirtilen araştırmada daha önce şiddetli bir deprem yaşayanların sayısı ise yüzde 76 olarak belirlendi. Olası bir deprem için yeterli önlemlerin alındığını düşünenlerin sayısı yüzde 8 iken, olası depreme kendilerinin yeterli önlem aldığını düşünen insan sayısının ise yüzde 21,5.

Oturdukları evlerin güvenli olduğunu düşünmüyorlar

Yapılan araştırmada, insanların oturdukları evlere olan güveninin geçtiğimiz aya göre azaldığı ortaya çıkıyor. Ağustos ayında, oturdukları eve güvenenlerin sayısı yüzde 34,9, kısmen güvenenlerin sayısı yüzde 42 iken; Eylül ayında ise güvenenlerin sayısı yüzde 27,1’e gerilerken, kısmen güvenenlerin sayısı ise yüzde 49,7 oldu.

Deprem anında ne yapacaklarını bilmiyorlar

Sonuçlarda katılımcıların yüzde 77,4’ünün deprem anından ne yapacağını bilmediği ortaya çıktı. Acil toplanma alanlarının yerini bilenlerin sayısı yüzde 49,4 iken, bilmeyenlerin sayısı ise yüzde 50,6 olarak belirlendi.

İnsanlar, GSM operatörlerini değiştirmeyi düşünüyor

Deprem anında ve sonrasında en çok konuşulanlardan birisi de GSM operatörlerinin servis verememesi olmuştu. Kentte büyük bir hasar meydana gelmemesine rağmen neredeyse iki gün boyunca şebeke sorunları yaşanmıştı.

Araştırma kapsamında deprem sonrası GSM operatörlerinde yaşanan bu iletişim kopukluğu sorununu katılımcıların yüzde 88,5’i operatörlerin alt yapı yetersizliği olarak değerlendirdi. Şebeke sorunu sonrasında GSM operatörünü değiştirmeyi düşünenlerin sayısı ise yüzde 47 oldu.

İlk akla gelen çocuklar oldu

Araştırmaya katılanların yüzde 55,3’ü ‘deprem esnasında aklınıza ilk ne geldi?’ sorusunu çocuklarım olarak yanıtladı. Katılımcıların yüzde 23,1’i bu soruya anne-baba-kardeş derken, yüzde 16,7’si eşim, yüzde 3,6’sı evim, yüzde 1,1’i sevgilim, yüzde 0,2’si ise komşum cevabını verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.