İşten çıkarma yasağının ardından, 3 ayda en az 518 bin kişinin işine son verildi!

0
67

Pandemi sırasında “işten çıkarma yasağı” olarak ifade edilen düzenlemenin, geçtiğimiz aylarda son bulmasıyla birlikte son 3 ayda en az 518 bin emekçinin işsizlik maaşına başvurduğu belirtiliyor.

Söz konusu işten çıkarma yasağının ardından, patronlar en az 518 bin emekçinin işine son verdi.

Sözcü’den Sayime Başçı’nın haberine göre, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) tartışmalara neden olan işsizlik verilerine karşılık İŞKUR’un açıkladığı işsizlik maaşı başvuruları son 3 ayda büyük bir dalgaya işaret ediyor. Eylül ayı istatistiklerine göre, yasakların kalkmasının ardından temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan 3 aylık dönemde 518 bin kişi işsizlik maaşı için başvuruda bulundu.

İŞKUR’un yayınladığı işsizlik sigortası verilerine göre, 2002 yılı ile 2021 Haziran sonunu kapsayan dönemde 14.8 milyon kişi işsizlik maaşı için başvuruda bulundu. Yasakların kalkmasının ardından geçen 3 aylık dönemi de kapsayan eylül sonu verilerine göre, bu sayı toplam 15.3 milyonu aştı. Bu veriler 3 ayda işsizlik maaşı için 518 bin başvurunun yapıldığını ve en az bu kadar çalışanın daha işten atıldığını ortaya koyuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.