İsveç Radyosu “General Mazlum Abdi” ile görüştü

0
619

İsveç Radyosu (SVT Radio) Ortadoğu Muhabiri Cecilia Uddén, YPG komutanı Mazlum Abdi ile bir görüşme yaptı. İsveç Radyosu’nun bugün saat 9:31’de yayınladığı haberde Mazlum Abdi “IŞİD’in zaferlerini dünyaya yaymasını önleyen kişi” olarak takdim edildi. Görüşme çok dinlenen ve resmî bir özelliği de olan radyoda, önemli haberler arasında yayınlandı. “Kürt generali: Kürtler kendilerini terk edilmiş hissediyor” başlıklı İsveççe haberin büyük bir bölümünü okuyucularımız için Türkçe’ye çevirdik. Çeviri yaptığımız kısım şöyle:

“Şimdi mücadelenin askeri yanı tamamlandı, zor olan kısmı kaldı ve Kürtler kendilerini yüzüstü bırakılmış görüyor. 

‘IŞİD’e karşı ideolojik savaş askeri savaştan daha büyük bir iştir. Bu iş, kaynak ve çaba isteyecektir. 

‘IŞİD dünyanın ortak sorunudur ve IŞİD’in düşünce dünyasıyla mücadele herkesin çıkarınadır. 

‘Burada, Kuzey Suriye’de radikalleşmeden arındırma için 16 yeni merkez kuruyoruz. 

‘Hali hazırda, eskiden Halifeliğe bağlı ve Genç Arslanlar adı verilen, IŞİD adına savaşmayı ve öldürmeyi öğrenmiş genç erkeklerin eğitildiği bir merkezimiz var. 

‘Kadınlar, çocuklar ve tutsaklar için yeni merkezler kurulması ihtiyacı büyüktür.  Bu, kaynak ve uzmanlık istiyor ve biz Kürtler bunu kendi başımıza yapamayız. 

‘İş imkanı, işleyen sosyal hizmetler, elektrik ve su olmaksızın IŞİD’in topluma yeniden el atma riski bulunmaktadır.’

General bir koltukta kamuflaj üniformasıyla oturuyor, 53 yaşında, çok güldüğü için sık görünen parlak beyaz dişleri var. ‘IŞİD’i yenen kahraman general’ ilan edilmiş. Savaşta dönüm noktası Mazlum’un memleketi Kobani’nin Ocak 2015’de kuşatılmasıyla gelmiş.

IŞİD şehri kuşatmış ve Mazlum Abdi’nin anne-baba evinde karargah kurmuş. O zaman Mazlum Abdi, ABD liderliğindeki Koalisyon’dan evi bombalamalarını talep etmiş.

‘Koordinatları koalisyona gönderdim ve bombalamalarını istedim’, diyor general. 

‘Ailemden kalan ev, içerideki IŞİD savaşçılarıyla beraber tümüyle imha edildi. Bu Kobani’nin kurtuluşunda dönüm noktası oldu.’

Kuzey Suriye’de çok sayıda Kürt, Mazlum Abdi’nin geleceğin politikacısı olacağına inanıyor. Ona bunu sorduğumda, politik hırsı olan diğer askeri liderden farklı olarak ‘Elbette, hiç de ihtimal dışı görmüyorum’ diyor.

‘Politik bir eylemci olarak başladım, yeri geldiğinde üniformayı giydim, ama şimdi IŞİD’e karşı askeri mücadele bittiğinde ben de politikaya geri döneceğim.’’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.