İzlanda seçimlerinde kadın parlamenter sayısı erkekleri geçti ama sol geriledi

0
93

Cumartesi günü yapılan parlamento seçimlerinde 63 kişilik parlamentoya 30 kadın birden girdi. Böylece Avrupa’da kadın milletvekili sayısı ilk kez erkekleri geçti. Dünyada Küba, Nicaragua ve Ruanda’da kadın parlamenter sayısı erkeklerden daha fazla görünmektedir.

1930 tarihinden bu yana dünyanın en eski parlamentosuna sahip olan İzlanda’da yapılan seçimlerden önce İzlanda Bağımsızlık Partisi adlı milliyetçi muhafazakar sağ parti, İlerleme Partisi isimli liberal çiftçi parti üçüncüsü ise Yeşil Sol olmak üzere üç partili koalisyon tarafından yönetiliyordu. Bu partiler yeni seçimde sırasıyla 16, 13 ve 8 milletvekili kazandılar. Ekolojik sosyalizmi savunan Yeşil Sol Parti üç milletvekili birden kaybederken İlerici Parti isimli liberal çiftçi Partisi 3 milletvekili daha kazandı. Milliyetçi muhafazakar partinin milletvekili sayısında değişme olmadı.

2016 yılında kurulan göçmen karşıtı Halk Partisi 2 sandalye daha kazanarak 6 milletvekili oldu. Yüzde 8,8 oy aldı.

Korsan Parti bu yıl da geriledi. Patent, telif hakkı ve yolsuzluklara karşı Olan Korsan Parti özgürlükleri, ifade hakkını ve doğrudan demokrasiyi savunuyor. Bu Liberal özgürlükçü bu partiyi liberalleri yeni-liberal değil de eski liberalizme yakın görünüyor. Parti 2012 yılında kurulmuştu. 2013 seçimlerinde yüzde 5,1 oy alarak barajı geçti. 2016 yılındaki kamuoyu yoklamalarında bir ara en büyük parti görünüyordu. Fakat Ekim 2016’da yapılan seçimlerde beklenenin altında performans ortaya koydu. Yüzde 14.5. Bir yıl sonraki seçimlerde yüzde 9,2 oy aldı. Bu seçimlerde ise yüzde 8.45 oy aldığı halde meclisteki sandalye sayısı gene 6 oldu.

1 Mayıs 2017 yılında kurulan Sosyalist Parti yüzde 4 alarak önemli ilerleme sağladı ama yüzde 5’lik barajın altında kaldı. Partinin 1400 üyesi var.

Hükümeti gene eski koalisyon ortaklarının kurması bekleniyor. Başbakanın kim olacağı ise belirsiz.

Odak- İskandinavya

Güncelleme: İzlanda seçimlerinde yapılan son sayımda 33 kadın milletvekilinin 30’a düştüğü görüldü. Erkek milletvekili sayısı ise 33’e çıktı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.