İzmir’de Aleviler Tunç Soyer ile görüştü: Cemevleri Alevi örgütlerine devredilecek

0
436

Alevi kurum başkanları, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile görüştü. İzmir’de bulunan 7 cemevinin Alevi kurumlarına devredilmesini talep eden kurum başkanları aynı zamanda belediye bünyesinde bir İnanç Masası kurulması gerektiğini de söyledi.

PİRHA’dan Semra Acar’ın haberine göre görüşmeye Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı İsmet Kurt ve Alevi Vakıflar Federasyonu Genel Başkanı Remzi Akbulut katıldı.

Cemevlerinin tahsisiyle ilgili konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bunu en başından beri hedeflediklerini, ancak Alevi toplumunun bu konuda ortak bir mutabakat içinde olması gerektiğini söyledi. Soyer, İnanç Masası’yla ilgili ise İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Diyalog Merkezi kuracaklarını belirtti. Soyer, “Bu Diyalog Merkezi bu toplum içinde haksızlığa uğramış, kendini ifade edememiş kim varsa onlarla belediyemizin doğrudan iletişime geçebileceği bir yapı olacak. O yapının içinde bir İnanç Masası da olur. Çünkü bunun eksikliğini hissediyoruz. O masanın yetkilileri sorun ne ise çözümü için üzerine düşen ne varsa yapmakla mükellef olacak” dedi.

Cemevlerinin imar planına ibadethane olarak işlenmesiyle ilgili 2020 yılının ocak ayında meclis kararı aldıklarını da hatırlatan Soyer, “Bu, Türkiye’de bütün CHP’li belediyelere örnek olarak gösterebileceğiniz örnek bir çalışmadır” dedi.

Görüşmeye ilişkin PİRHA’ya konuşan Alevi Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat, Tunç Soyer’in bu konuda samimi olduğunu vurguladı. Soyer’in “Kime verileceğini, hangi kuruma tahsis edileceğini kendi aranızda anlaşın ben gerekeni yapacağım’ dediğini aktaran Fırat, Alevi kurumlarının kendi aralarında ortaklaşarak bir hafta içinde bu sorunu çözeceklerini söyledi.

Tunç Soyer’in bu konuda diğer belediyelere örnek olacak bir davranış sergilediğini belirten Fırat, cemevlerinin Alevilerin ibadethanesi olduğunu, bu konuda diğer belediyelerin de, bünyelerinde bulunan cemevlerini Alevi örgütlerine teslim etmesi gerektiğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.