Kamu ihaleleri Cengiz Holding’e akmaya devam ediyor

0
804

Cengiz Holding’in sahibi Mehmet Cengiz halka küfür etmesinin karşılığı olarak garantili ve yüksek maliyetli birçok kamu ihalesi kazandı.

Holdingin aldığı yeni ihale ise, “Trabzon – Aşkale Yolu Zigana İkmal İnşaatı” Karayolları Genel Müdürlüğü ile Cengiz İnşaat arasında 27 Ağustos tarihinde imzalanan sözleşmenin ihale bedeli 953 milyon TL olarak belirlendi.

Birgün Gazetesi’nden İsmail Arı’nın haberine göre, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün milyarlarca lira harcadığı “Trabzon – Aşkale Yolu Zigana Tüneli Bağlantı Yolları” için ilk ihale 2015 yılında yapıldı. İlk tünel ve bağlantı yolları ihalesini de Cengiz İnşaat kazandı ancak ihaleye katılan diğer şirketlerin sürece itiraz etmesiyle mahkeme ihalenin tekrar değerlendirilmesine karar verdi. Ardından da 2016 yılında Cengiz İnşaat ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasında 446 milyon 297 bin TL’lik sözleşme imzalandı.

Zigana Tüneli’nin temeli ise 2017 yılının Mart ayında dönemin başbakanı Binali Yıldırım tarafından atıldı. Temel atma töreninde, “Son işimizi yapalım, yükleniciyi çağıralım, bir pazarlık yapalım.” diyerek, Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’i yanına çağıran Yıldırım, tünelin, 29 Ekim 2019’da biteceğini açıklamıştı. Ancak tünelin açıklanan tarihin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen bitirilemeyerek kamunun kasasından milyonlarca lira daha harcandı.

AKP iktidarındaki tüm “mega projeleri” tek başına ya da konsorsiyum içinde yer alarak üstlenen Cengiz’in üstlendiği yapım işlerinden bazıları şöyle:

İstanbul 3’üncü Havalimanı

Hasankeyf Ilısu Barajı

Kuzey Marmara Otoyolu

Yusufeli Barajı ve HES

Akkuyu Nükleer Santral Limanı

Ordu-Giresun Havalimanı

Rize-Artvin Havalimanı

Hüseyin Avni Paşa Korusu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.