Kanseri atlattı koronaya yakalandı: Yoğun bakım hemşiresi dinlenirken Covid-19’a bağlı kalp krizi sonucunda yaşamını yitirdi

0
206

Geçmişte lenfoma tedavisi gören ve kanseri atlattığı belirtilen yoğun bakım hemşiresi 38 yaşındaki Kadir Salduz çalıştığı yerde dinlenme odasında iken kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi. Otopsisinde “kalp krizinden öldüğü” ifade edilirken, SES Mersin Şube Başkanı Dr. Sinan Doğan, Salduz’un Covid-19 pozitif olduğunu ve kalp krizinin bu hastalığa bağlı olarak yaşandığını belirtti.

Tarsus Devlet Hastanesi’nde görev yapan Kadir Salduz, Covid-19 yoğun bakım ünitesindeki nöbetinin ardından gittiği dinlenme odasında fenalaştı. Geçirdiği kalp krizi sonrasında yaşamını yitirdi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şube Başkanı Dr. Sinan Doğan, Salduz’un ölümünün, sağlık çalışanlarının uzun süreli çalışma koşulları nedeniyle risk altında olduğunu açıkça gösterdiğini belirterek, “Otopsiden kalp krizi sonucu çıksa da bu bizim için sadece kalp krizi değildir. Covid-19’a bağlı kalp krizidir, yani iş kazasıdır” dedi. 

Geçmişte lenfoma tedavisi gören ve kanseri atlatan Salduz’un son mesaisine gelmeden önce Covid-19 belirtileri hissettiği ve PCR testinin pozitif çıktığı belirtildi. Mesaisini tamamlayan Salduz, kendini yorgun hissettiğini belirterek hemşire dinlenme odasına çekildi. Salduz burada fenalaştı ve hayatını kaybetti. 

Dr. Doğan, Salduz’un geçmişte lenfoma kanseri tedavisi gördüğünü anımsatarak, “Kanser uyumaya geçmiş. Bu durumdaki insanlar normal çalışma yaşamına devam edebilirler. Ama kanser öyküsü olan birini Covid-19 yoğun bakımda çalıştırmak akıl kârı değil” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.