Karamollaoğlu, ‘AK Parti ile ittifak yapılabilir’ dedi ama şart koştu

0
197

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu doğru bulmadıkları politikaların değiştirilmesi şartıyla AKP ile ittifak yapabileceklerini belirtti.

Habertürk’de katıldığı programda Karamollaoğlu gündeme ilişkin kendisine sorulan soruları yanıtladı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ü evinde ziyaret etmesiyle ilgili bir soruya yanıt veren Karamollaoğlu, “Bu ziyaretleri olumlu görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanının bütün liderleri ziyaret etmesi, bütün liderleri masa etrafında oturup konuşması daha makul neticelerin elde edilmesine vesile olur kanaatindeyim. Bu ziyaretleri olumlu görüyorum. Buradan ne çıkar? Onu şimdiden söylemek mümkün değil. Seçim süresi başladığı zaman, seçim sathi mailine girildiğinde konuşulması gereken bir konudur diye düşünüyorum” dedi.

Mevcut Cumhurbaşkanlığı Başkanlık Sistemi’nin yanlışlarına değinen ve bu sistemin Meclis’i devre dışı bırakarak tüm yetkiyi Erdoğan’a vermesini eleştiren Karamollaoğlu, “Bu sistem sorun meydana getiren sistem. Cumhurbaşkanı Anayasa değişikliği gündeme geldiğinde ‘Oy verin göreceksiniz 1 günde problemler çözülecek’ demişti. Türkiye’nin şu anda yönetim sistemi problemleri çözmüyor; büyümesine vesile oluyor. İktidarı hakikaten uyaracak bir gücü yok muhalefetin” ifadelerine yer verdi.

“Politikalarını değiştirmesi şartıyla AKP’yle ittifak yapılabilir”

“AK Parti’yle ittifak yapılabilir mi? Yapılabilir. Hangi şartlarda? Doğru bulmadığımız politikalarını değiştirmesi şartıyla. Biz ilkeler üzerinde duruyoruz” diyen Karamollaoğlu, şöyle devam etti: “Sanki bizim tabanımız bir yere yönlendirilmeyi bekliyormuş vs. gibi intibaların doğru olmadığı kanaatindeyim. Siz tabanın elbette sesine kulak verirsiniz, ama esas olan bizim ilkelerimiz, prensiplerimiz, bu ülkenin yaşadığı sıkıntılardan kurtulabilmesi için hangi adımların atılması gerekir, bu noktadaki politikalar. Biz birinci mesele olarak Türkiye’de kavganın ortadan kalkması, kargaşanın kalkması, mutlaka diyalog ortamının oluşması gerekir dedik. Hemen arkasından adalet kamil manada sağlanmalıdır dedik. Cumhurbaşkanı kendi yönünden Türkiye’de adalet olduğunu söyleyebilir.”

“Talep geldiğinde düşünülür”

Karamollaoğlu son olarak ülkenin ciddi problemler içerisinde olduğunu belirtirken, Cumhur İttifakı’ndan böyle bir talep geldiğinde hemen reddedilmesini doğru bulmadığını, düşünülebileceğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.