Kartal’da İşçi-Emekçi Mitingi: Yoğun yağmura rağmen yüzlerce emekçi alandaydı

0
202

Bugün kötü hava şartları ve yağmura rağmen İstanbul Kartal’da gerçekleştirilen İşçi-Emekçi Mitingi’ne çok sayıda sendika, demokratik kitle örgütü, kurum ve siyasi partiler katıldı. Mitingde emek hareketinin önemli konularından olan Kod-29, ücretsiz izin uygulamaları, eylem yasakları kürsüden gündem yapıldı.

Kartal’da bir çok kurumun yoğun bir özveri ile çalışarak haftalardır düzenlemeye çalıştığı İşçi-Emekçi Mitingi, bugün saat 15.00’de gerçekleşti. Kötü hava şartları emekçileri ve ilerici insanları mitinge katılmaktan geri durdurmadı. Çok sayıda insan yürüyüş sırasında ve alanda hazır bulundu.

Saat 13.30’da İBB Özgürlük Parkı’nda toplanan kitle, kortejlerini kurdu. Ardından gerçekleştirilen yürüyüş oldukça coşkuluydu. Atılan sloganlar, açılan pankartlar emekçilerin son dönemlerde yaşadığı sıkıntıları yansıtıyordu.

Kitlenin miting alanına girmesinin ardından saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından Miting Düzenleme Kurulu’ndan Tamer Doğan ve Nazlı Şen, işçilerin hazırladığı ortak metni okudu. Konuşmacılar, katılımcı kurumları da selamladı.

Okunan açıklamanın ardından sömürü, baskı, kölelik üzerine kurulu olan düzene karşı atılan bu adımı güçlendirme çağrısı yapılarak talepler şu şekilde sıralandı:

  • Madde 25/2 (Kod 29) kaldırılsın!
  • Herkese iş ve gelir güvencesi sağlansın!
  • Taşeron çalışmak yasaklansın!
  • İş yerlerinde taciz, baskı, mobbing son bulsun!
  • KHK’ler iptal edilsin!
  • Sendikal örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılsın!

Açıklamanın sonrasında Grup Vardiya mitingde sahne aldı. Yapılan müzik dinletisinin ardından ise direnişçi işçilerden, TOMİS üyesi Sinbo direnişçisi Dilbent Türker, CarrefourSA direnişçisi Gülbin Demirel, Neotrend direnişçisi Mehmet Bilal Doğan, SML Etiket direnişçisi Seçil Arı, İstanbul Geri Dönüşüme Katkı Derneği (İGEKATDER) Başkanı Mesut Aygün, Alba Plastik direnişçileri adına Ender Konda, KHK’lılar Platformu adına bir konuşmacı, Kayı İnşaat işçileri, Bakırköy Belediye işçileri adına Nazife Toprak, Bayrampaşa Belediye işçileri adına İzzet Akan konuşmalar gerçekleştirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.