Kavala için çağrı yapan 10 ülkenin büyükelçisi, Dışişleri’ne çağrıldı

0
119

Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda büyükelçilikleri dün ortak bir açıklama yayınlayarak, “Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye’ye çağrıda bulunuyoruz” demişti. Bugün ortak açıklama yapan büyükelçiler Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. 

Dışişleri Bakanlığı, tutsak Osman Kavala’nın serbest bırakılması için ortak çağrıda bulunan 10 ülkenin büyükelçilerini, yayımladıkları “hadsiz ve kabul edilemez” bildiri nedeniyle uyardığını duyurdu.

Görüşmeyle ilgili Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, bazı ülkelere yönelik verdiği ve yıllardır uygulanmayan kararlarını görmezden gelenlerin, sadece Türkiye ile ilgili davalara odaklanmalarının ve özellikle Kavala davasını sürekli ve ısrarla gündemde tutmaya çalışmalarının samimiyetsiz ve çifte standartlı bir yaklaşım olduğuna dikkat çekilmiş, Büyükelçiler/Maslahatgüzarlar Viyana Sözleşmesi kapsamında görevlerinin sorumlulukları içerisinde kalma konusunda uyarılmışlardır” 

Yapılan açıklamaya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve AKP Sözcüsü Ömer Çelik’ten de tepki gelmişti. 

Kaynak: DW

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.