Kayıpların peşini bırakmayan Cumartesi Anneleri’nin duruşması yarın

0
304

Cumartesi Anneleri ve kayıp yakınları hakkında açılan davanın ilk duruşması yarın (25 Mart) görülecek.

Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta eylemine polis müdahale ederek, aralarında kayıp yakınlarının olduğu 46 kişiyi gözaltına almıştı. Gözaltına alınan 46 kişiye “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” iddiasıyla, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu”na muhalefet maddesinden dava açıldı ve haklarında 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Kayıp yakınlarının ilk duruşması ise yarın Çağlayan’da İstanbul Adliyesi’nde görülecek.

Duruşma öncesi Evrensel’e konuşan kayıp yakınları “Bu davada yargılanan Cumartesi Anneleri’nin yürüttüğü mücadele, kayıplar mücadelesidir.” açıklamasını yaptı.

699 hafta boyunca gerçekleştirdikleri barışcıl eylemlerinin 700. haftada ağır bir polis şiddetiyle engellendiğini ve darbedilerek gözaltına alındıklarını söyleyen kayıp Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun, “Gözaltına alınan 46 kişiye 27 ay sonra ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’na muhalefetten dava açıldı. 3 yıla kadar hapsimiz isteniyor. Oysa 700. haftada hepimiz darbedilerek gözaltına alındık. Sadece 700. haftada değil, haftalarca İHD’nin sokağında işkenceye maruz kaldık, darp raporlarımız ve olay anına ait görüntülerle birlikte yaptığımız bütün suç duyuruları takipsizlikle sonuçlandırıldı. Ben bu dava da sadece 46 kişinin yargılandığını düşünmüyorum. Aslında bu dava da yargılanan cumartesi annelerinin yürüdüğü mücadeledir. Kayıplar mücadelesidir. Ama ne olursa olsun bizler bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

Gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak ise bu davanın Cumartesi Anneleri’nin 26 yıldır sürdürdüğü hakikat ve adalet arayışına açıldığını söyledi. Bu davanın açılmasının bugüne kadar devletin uyguladığı kayıplar politikasının bir göstergesi olduğunu söyleyen Ocak, devletin kaybedenlerin safında yer aldığını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.