Kayyum Bulu YÖK Başkanı ile Erdoğan’ın arasını açtı

0
92

Bir gecede Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan ve yine bir gece yarısı kararıyla görevden alınan kayyum rektör Melih Bulu’nun, YÖK Başkanı ile AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın arasını açtığı iddia ediliyor.

YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın görev süresi, yönetmeliğe göre 20 Temmuz’da tamamlandı ancak iddialara göre Saraç’ın yeniden atanmayacağı ve kurumdaki yakın çevresiyle vedalaştığı konuşuluyor.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, Saraç ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında “Boğaziçi Üniversitesi’ne eski AKP’li Melih Bulu’nun atanması ve iki yeni fakülte kurulması nedeniyle anlaşmazlık olduğu” iddia ediliyor. Saraç’ın, Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne atanmasını desteklemediği ve üniversiteye iki yeni fakülte açılmasına karşı çıktığı da iddialar arasında.

Yekta Saraç, ilk olarak 11 Kasım 2014’te YÖK Başkanı olarak atanmıştı. 20 Temmuz 2017’de ise ikinci kez bu göreve getirilmişti. YÖK Başkanı, Cumhurbaşkanı tarafından kurul üyeleri arasından dört yıl süre ile seçiliyor ve görev yapacakları dönem konusunda da bir sınırlama bulunmuyor. Ancak Erdoğan’la arası açılan ve görev süresi 20 Temmuz’da tamamlanan Saraç’ın akıbeti henüz bilinmiyor. 20 Temmuz bayramın ilk gününe denk gelince Resmi Gazete bayram tatili nedeniyle yayımlanmadı. Bu nedenle YÖK Başkanlığı için de bir gelişme yaşanmadı. Bayramdan sonra yayınlanacak ilk Resmî Gazete’de konunun netleşmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.