Kılıçdaroğlu: “İktidar olduğumuzda yolların hepsini kamulaştıracağız, soygun düzeni olmayacak”

0
80

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde AKP döneminde yap, işlet, devret modeliyle şirketlere uçuk rakamlarla peşkeş çekilen tüm otoyol ve köprüleri kamulaştıracaklarını, soygun düzenine son vereceklerini ifade etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Büyük Nakliyeci Buluşması’ programı kapsamında nakliyeciler ve kamyon şoförleriyle bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu gerçekleştirdiği konuşmada nakliyecilerin sorunlarına dikkat çekti. Yapılan buluşmada, “Türkiye’de bir Deli Dumrul hikayesi yaşıyoruz” ifadelerinde bulunan Kılıçdaroğlu, köprü ve otoyollardaki yüksek ücretlere de dikkat çekerek şunları belirtti:

* Otoyollar, köprüler, tüneller yapıyorlar. Niye yaptınız diye hiç sormadım. İhtiyaç varsa yapılır. Ama şu soruyu sordum, ‘bunları kaça yaptınız ve ne kadar garanti verdiniz?’

* Adı ‘yap, işlet, devret’. Yap, işlet devret ne demektir? Sen yapacaksın, işleteceksin belli bir süre sonra da devlete devredeceksin. Şimdi, yap, işlet üstüne para al, olağanüstü kar ettikten sonra da  devlete ver. Hem balı var, hem kaymağı var.

* Şimdi sizi o yollardan geçmeye mecbur kılıyorlar. Avro, dolar üzerinden fiyat biçiyorlar. Sorduk bunları kaça yaptınız… Cevabı yok. ‘Hem ticari sır bu’ Ne demek ticari sır? Ben parasını ödüyorsam bunun ticari sırrı olmaz, bu devletin yolu. Kaça yapıldı bu, bilmiyorum.

* Yüksek bedeller alıyorlar sizden. Navigasyondan sizleri oraya yönlendiriyorlar, bazen trafik polisi arkadaşlar yönlendiriyorlar, öyle talimat almıştır. Söyleyeyim sizlerin oylarıyla iktidar olduğumuzda bu yolların tamamını kamulaştıracağız.

* Öyle uçuk rakamlar olmayacak, soygun düzeni olmayacak. Kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Yolun kaça yapıldığının maliyetini çıkaracağız, üstüne makul bir kar koyacağız, parasını vereceğiz, yolu alacağız, köprüyü alacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.