KKTC eski Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dan Erdoğan’a yanıt: “Devletlerin itibarı binalarının ihtişamı ile ölçülmez. Demokrasisi, özgürlüklere, insan haklarına, hukuka, adalete saygısı; yurttaşlarının refah düzeyi ile ölçülür”

0
273

KKTC eski Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KKTC ziyareti ve KKTC’ye yeni bir külliye “müjdesi” sonrasında tepkisini sosyal medya hesabı üzerinden gösterdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı KKTC’yi ziyaret etmiş, KKTC’de bir müjde açıklayacağını belirtmiş ve bu müjdenin de yaptıracağı yeni bir saray olduğunu ifade etmişti. Ayrıca Erdoğan yapılan toplantıda eski Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncıyı da eleştirmişti.

Mustafa Akıncı ise dün sosyal medya hesabı üzerinden Erdoğan’a çok konuşulan bir mesaj yolladı.

Akıncı, Erdoğan’a hitaben yazdığı yazıda şu ifadelere yer verdi:

  • KKTC Cumhurbaşkanlığı ofisi olarak kullanılan binanın yapım tarihi 1939’dur. Dr. Fazıl Küçük’ten başlayarak işlevini günümüze kadar taşıyan bu tarihi binanın hemen yanına 1989 yılında yeni bir bina daha yapıldı.
  • Diğerinden tam 50 yıl daha genç olan bu binayı, bilimsel raporlar ışığında çürüğe çıkıp tehlikeli duruma geldiğinden, 2018 yılında yıktırmak zorunda kaldık. “Gecekondu” yakıştırması yapılan mütevazi tarihi yapı ise ayakta durmaya devam ediyor.
  • Kuşkusuz ihtiyaca göre , yeri geldikçe yeni binalar yapılabilir; ama toplumlar bunu önceliklerini gözeterek, yasa ve kurallarına uygun biçimde yaparlar.
  • Bir başkasının kararı ve lütfu olarak gerçekleştirmezler. Devletlerin itibarına gelince, binalarının ihtişamı ile ölçülmez. Demokrasisi, özgürlüklere , insan haklarına, hukuka, adalete saygısı, yurttaşlarının refah düzeyi ile ölçülür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.