Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’ne bağlı güçler Kazakistan’dan bugün çekilmeye başlıyor

0
76

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Genel Sekreteri Stanislav Zas, “Kazakistan tarafının iradesi doğrultusunda barış güçleri belirlenen süre içinde (ülkeden çekilip) daimi konuşlanma noktalarına dönecekler” açıklamasını yaptı.

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) güçlerinin, on gün içinde Kazakistan’dan tamamen çekilmesi planlanıyor.

KGAÖ ülkeleri Rusya, Belarus, Ermenistan, Kırgızistan ve Tacikistan, barış gücü olarak Kazakistan’a 2 bin 30 asker ile 250 parça askeri teçhizat göndermişti.

Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri de Kazakistan’a götürülen askeri teçhizatın geri dönüş için hazırlanmakta olduğunu ve korumasını üstlendikleri devlet tesislerini koruma görevini de yerel güvenlik güçlerine teslim etmeye başladıklarını kaydetti.

KGAÖ barış gücü misyonunun tamamlanmış olması nedeniyle düzenlenen bir törende, Kazak Savunma Bakan Yardımcısı Muhamedjan Talasov, barış güçlerine hitaben, “Geldiğiniz için teşekkür ederiz, gelişiniz sayesinde Kazak ordusu ve güvenlik güçleri saldırganların yerlerini belirleme ve onları gözaltına alma görevlerini yerine getirebildi” dedi.

Kazakistan Devlet Başkanı Tokayev önceki gün yaptığı açıklamasında, KGAÖ barış güçlerinin ülkesindeki misyonunun başarılı olduğunu ve perşembe günü aşamalı olarak geri çekilmeye başlayacaklarını ifade etmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.