Kolombiya’da halk neoliberal politikalara direniyor, ordu ve polis katliam yapıyor: “Fakire ekmek yoksa zengine de huzur yok!”

0
285

Kolombiya’da Devlet Başkanı Ivan Duque’nin neoliberal “vergi reformu”na halk 28 Nisan’da sokağa çıkarak karşılık vermiş, çeşitli protestolar düzenlenmişti.

Gelişen grev ve protestolar sonucunda “vergi reformu” hükümet tarafından geri çekilse de bu sefer de ordu ve polis halka karşı katliama girişti.

Neoliberal politikalara direnen Kolombiya halkı, devlet terörünün son bulması, yapılan özelleştirmelerin iptal edilmesi, temel gelir düzeyinin en az asgari ücret seviyesine ulaşması için sokakları terk etmiyor.

Ordu ve polisin yaptığı katliam dünya gündemine oturdu. #SOSColombiaNosEstanMatando etiketiyle Twitter’da yapılan paylaşımlarda yapılan katliam gözler önüne serildi. Polis, göstericileri acımasızca katlediyor. Ivan Duque’nin özellikle kendisine oy çıkmayan yerleri tek tek belirlediği, burada insanları katlettirdiği belirtildi.

Hükümet güçlerinin halka saldırması sonucunda şu zamana kadar 10’u çocuk olmak üzere 100’ün üzerinde insanın öldürüldüğü belirtiliyor. Silahlı devrimci gruplar ise halkı savunmaya devam ediyor.

Kolombiya halkının SOS çağrısı dünyada gündem olurken halkın, “Fakire ekmek yoksa zengine de huzur yok” (Si no hay pan para el pobre no habra paz para el rico) sloganı da temel mottoları haline geldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.